Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика и светоглед: академични пролетни четения в Музикалната академия

Снимка: @NationalAcademyofMusicBulgariaOfficial

Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" посреща ценителите на музиката и изкуствата на XIII издание на Академичните пролетни четения "Музика и светоглед" на 27 и 28 април.

Дългоочакваният национален научен форум включва вълнуващи научни, образователни и творчески срещи и лекции на музиколози и учени от различни области на изкуството. Специален гост на събитието е изтъкнатият млад полски композитор, пианист и преподавател Анджей Каралов.

Академичните пролетни четения се организират от катедра "История на музиката и етномузикология" към Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Национална музикална академия. Научната конференцията с международно участие се провежда ежегодно от 2011 година като всяко издание е посветено на определена тема с актуално значение за музикалната наука, както по отношение на нови или недостатъчно изследвани обекти, така и във връзка с прилагането на съвременна научна методология.

Задачата на научния форум е да отправя критически поглед към музикалната история, да попълни изворите с нови свидетелства, да осветли тъмните места, останали такива неволно или умишлено.

И тази година докладите на участващите изследователи от България и чужбина ще бъдат публикувани в печатен сборник.

Музикологът доц. д-р Илия Граматиков, ръководител на катедра "История на музиката и етномузикология", организатор на събитието, разказа за тазгодишното издание на форума, който отваря врати и за широката публика.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илина Тодорова и Аделина Александрова

Диригентката Илина Тодорова: Да живеем в настоящия момент!

"Това, което съм научила от децата като урок е, че те не преживяват за миналото, не кроят някакви страхотни и специални планове за бъдещето – те се радват на настоящия момент и това е много ценно, особено в днешно време – казва дългогодишната ръководителка на "Радиодеца". – Ние все се опитваме да направим от децата си всестранно развити личности –..

публикувано на 01.06.24 в 12:05
Джудит Блегън в ролята на Адина и Лучано Павароти като Неморино в

Лучано Павароти в "Любовен еликсир" на Доницети

В съботната вечер (1 юни от 20 часа) ще съпреживеем емоциите на екзалтираната публика в МЕТ преди 50 години. Тогава, на 6рил се състоял спектакъл на "Любовен еликсир" от Гаетано Доницети. Погледите на всички са вперени в Лучано Павароти. Медиите го преследваха навсякъде, а той често изпреварваше поредната порция въпроси: "Най-важното за мен ли? Ами,..

публикувано на 01.06.24 в 08:15

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 юни 2024 г.

1 юни 3.00 часа – Джузепе Верди (1813-1901), "Реквием". Изпълняват Мая Першон (сопран), Туне Кумерволд (контраалт), Брор Магнус Тьоденес (тенор), Мика Карес (бас), Филхармоничния хор на Осло и Филхармонията на Осло. Диригент Хан-На Чанг. 4.29 часа – Морис Равел (1875-1937), Струнен квартет във Фа мажор. Изпълнява "Нов хелзинкски квартет". 2 юни..

публикувано на 31.05.24 в 15:41

Юджийн Чаплин пред БНР: Искам хората да знаят, че баща ми беше и музикант

Юджийн Чаплин е роден през 1953 г. в Швейцария. Той е петото от осемте деца на Чарли Чаплин и Уна О’Нийл и единственият, който не практикува актьорската професия. Навлиза в музикалния бизнес като тонинженер и участва в записите на Дейвид Боуи, "Ролинг Стоунс" и "Куин" в прочутото студио в Монтрьо. Антония Барулова разговаря с него, а п оводът е..

публикувано на 31.05.24 в 09:05

За песен час

Проектът "За песен час" по едноименната песен на Борис Тричков популяризира училищни песни, създадени през първата половина на 20 век от български композитори като Панайот Пипков, Емануил Манолов, Йосиф Чешмеджиев, Димитър Христов, Любомир Пипков, Светослав Обретенов, Филип Кутев и други. Проф. Александър Куюмджиев, създател и диригент на камерен..

публикувано на 31.05.24 в 08:10