Евгени Серафимов показа картините от концептуалния си проект "УГАР" в Художествена галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил. Изложбата е подредена в незавършената част на галерията, която през последните години се превърна в предпочитано арт-пространство за различни творци.
Името на изложбата е "Угар" е архаична дума, която представлява интересен начин да се изоре земята и да се остави да почива за една година, за да си върне естествения ритъм, преди отново да бъде засята, разказа художникът.
"Това е концептуална изложба, която е вдъхновена от земеделието и най-вече от ония земеделски думи, които са се превърнали в архаични за нас съвременните хора. Не защото са съществували много отдавна, а защото ние сме оставили земята", посочва Евгени Серафимов.
Връщане в оня свят на хармония между човека и земята, карат твореца да създаде поредица от авангардни творби.
"Земеделието е като изкуството - оранта, копането, поливането, съденето и косенето. Явно, защото съм художник на мен през цялото време ми се редяха картини. И се появиха 25 думи в сърцето и в тефтера ми", споделя художникът.
И допълва, че "угар" не е само разорана земя, а се оказва като философия. Онези преди нас, когато са усещали, че земята губи плодородие и е твърде много е експлоатирана са я разоравали и не са я засявали. Оставяли са я в нея да поникнат естествени цветя. Да се развие времето и да се върне нейното плодородие до три години.
Това е изложба послание, която се взира в земните структури, за завръщане в света където, създадените от пръст разбират ритъма на земята. "Угар", "Синор", "Межда", "Харман" и "Чернозем" са само фрагменти, които изграждат приказен свят и разказ за дом, род, памет и природа.33-то издание на Международния театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен предложи на публиката и критиката поводи за размисъл върху едни от най-значимите заглавия от чешкия театър и международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът проф. Калина Стефанова, преподавател в НАТФИЗ..
Тази година в Созопол се проведе международна конференция "Изкуствена и естествена креативност" посветена на 30 години Ранноесенна школа по семиотика, към Нов български университет в България. Лектори на конференцията бяха утвърдени световни имена като проф. Масимо Леоне – преподавател по визуална семиотика и психология на комуникацията, както и..
До 16 октомври в галерия "България" на Българския културен институт - Рим може да бъде разгледана изложбата Viva l’Accademia, която представя селекция от творби на преподаватели от Националната художествена академия в различни направления на визуалното изкуство – живопис, графика, скулптура, плакат, илюстрация, текстил, керамика, дигитални изкуства и..
Неделното издание на " Академия комика " , литературния салон на редакция " Хумор и сатира " , е посветено на Станислав Лем, блестящият полски писател. Роден в Лвов през 1921, Лем е сред най-знаменитите писатели-фантасти в света, с милионни тиражи и преводи на десетки езици. Вероятно най-популярен е романът му "Соларис", но творчеството..
Най-новото заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е "Пак плаче, но този път от щастие" на един от най-популярните сръбски драматурзи, сценаристи и романисти Новица Савич. Премиерата е на 10 октомври и е режисьорски дебют на актьора Явор Борисов. Една комедия, написана с драматургично майсторство и несъмнено познаване на..
Защо според Илиян Василев ситуацията в България – от кризата с боклука в София до войната между прокуратурата и съда – може да бъде наречена Операция..
До 16 октомври в галерия "България" на Българския културен институт - Рим може да бъде разгледана изложбата Viva l’Accademia, която представя селекция от..
В началото на седмицата Николай Бареков, преди години работил като журналист, после работил като политик, а сега с плахи опити отново да се върне към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg