"Това е най-добрият начин да приобщим децата от този етнос. Да възпитаме и нашите деца в толерантност към търпимост, към другите, към различията. И да разкрием начин за реализация чрез песента."
Това казва в интервю за БНР Венеция Караманова, диригент на Детския радиохор на БНР.
Тя допълва, че след няколко дни предстои поредна среща между двата хорови състави. Децата от 75 ОУ "Тодор Каблешков“, заедно диригента на хора Анита Коларова, ще имат възможността да пеят отново, заедно с певците от Детския радиохор.
И припомня, че учениците от училището във Факултета са били развълнувани от възможността да влязат в сградата на БНР, да влязат в зала и да се срещнат с тези деца, за които само са слушали.
"Няма неправилна или ниско художествена, има лошо изпълнена музика. Детският радиохор сме направили кавъри на такива различни стилове, мен ми се иска това, което е част от българското присъствие като различни етноси да включим и такива произведения. Просто, трябва да се направи един хубав аранжимент и да се изпее с нашето майсторство. И тогава ще се разкрият другите черти на всяка една песен“, твърди музикалният педагог.
Танцът
"Танцът е едно изключително средство за общуване. Един универсален език, който всеки разбира“, посочва Радослава Добрева, хореограф и бивш състезател по и призьор от републикански и международни състезания.
Тя споделя, че когато танцуваш с движението, с езика на твоето тяло подаваш сигнали и много трудно другият ще те разбере погрешно. А когато говорим с езика, много често не се разбираме.
"Целта на г-н Джераси, която си е поставил с този социален проект е деца от 75 ОУ “Тодор Каблешков“ в някакъв момент, заедно да направим един флашмоб", казва още Радослава Добрева.
Тя допълва, че в момента се учим, как трябва да стои една танцьорка и каква трябва да бъде нейната стойка. Танцът по които работим съвместно е изцяло дамски, но ни предстои много работа. Децата са много ентусиазирани и много искат да се изявят.
По-различното при тези деца е, че те не знаят ляво и дясно. Това е много трудно в танците. Работи се трудно, за да се постигне някакъв синхрон, те трябва да знаят, кое се прави с дясната ръчичка и да тръгнем с лявото краче.
"Целият път по който те ще минат, надявам се, че ще научи и мен и тях и ще бъде много полезен“, твърди хореографката.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg