Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво обединява Детския хор на БНР с талантите на 75 ОУ "Тодор Каблешков“?

За социалното и образователно приобщаване чрез музика и танц

2
Ученици и учители от ОУ „Тодор Каблешков“.
Снимка: Евелина Стоянова

Възможно ли е социално и образователно приобщаване чрез музика и танц? По какъв начин децата от училището в квартал "Факултета“ в София борят стереотипите. Какво обединява Детския радиохор на БНР с талантите на 75 ОУ "Тодор Каблешков“? 

"Това е най-добрият начин да приобщим децата от този етнос. Да възпитаме и нашите деца в толерантност към търпимост, към другите, към различията. И да разкрием начин за реализация чрез песента."

Венеция Караманова - ОУ „Тодор Каблешков“Това казва в интервю за БНР Венеция Караманова, диригент на Детския радиохор на БНР.

Тя допълва, че след няколко дни предстои поредна среща между двата хорови състави. Децата от 75 ОУ "Тодор Каблешков“, заедно диригента на хора Анита Коларова, ще имат възможността да пеят отново, заедно с певците от Детския радиохор.

И припомня, че учениците от училището във Факултета са били развълнувани от възможността да влязат в сградата на БНР, да влязат в  зала и да се срещнат с тези деца, за които само са слушали.

"Няма неправилна или ниско художествена, има лошо изпълнена музика. Детският радиохор сме направили кавъри на такива различни стилове, мен ми се иска това, което е част от българското присъствие като различни етноси да включим и такива произведения. Просто, трябва да се направи един хубав аранжимент и да се изпее с нашето майсторство. И тогава ще се разкрият другите черти на всяка една песен“, твърди музикалният педагог.


Танцът

"Танцът е едно изключително средство за общуване. Един универсален език, който всеки разбира“, посочва Радослава Добрева, хореограф  и бивш състезател по и призьор от републикански и международни състезания.

Тя споделя, че когато танцуваш с движението, с езика на твоето тяло подаваш сигнали  и много трудно другият ще те разбере погрешно. А когато говорим с езика, много често не се разбираме. 

Радослава Добрева – хореограф и Божидар Александров в студиото на

 "Целта на г-н Джераси, която си е поставил с този социален проект е деца от 75 ОУ “Тодор Каблешков“ в някакъв момент, заедно да направим един флашмоб", казва още Радослава Добрева.

Тя допълва, че в момента се учим, как трябва да стои една танцьорка и каква трябва да бъде нейната стойка. Танцът по които работим съвместно е изцяло дамски, но ни предстои много работа. Децата са много ентусиазирани и много искат да се изявят. 

По-различното при тези деца е, че те не знаят ляво и дясно. Това  е много трудно в танците. Работи се трудно, за да се постигне някакъв синхрон, те трябва да знаят, кое се прави с дясната ръчичка и да тръгнем с лявото краче.

"Целият път по който те ще минат, надявам се, че  ще научи и мен и тях  и ще бъде много полезен“, твърди хореографката.



Подробности можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03