През последните няколко години едно действащо училище се е превърнало почти в туристическа атракция. Хора от близо и далеч се отбиват в основно училище "Св.св. Кирил и Методий" в село Царев брод, община Шумен. То има статут на средищно училище. Сградата на учебното заведение разполага с 120 пана и рисунки, стенописи и картини.
Как се придобиват знания получени от сърце и как се възпитават децата в човечност и мисъл за бъдещото? Отговори на тези въпроси в "Нашият ден" дава Тихомир Трифонов, директор на училището.
"През годините ние сме сменяли логото на училището. Първо беше "Училище за всички“, след това беше "Не искаме сиво, искаме да е красиво", и през последните 10 години се ориентирахме към "Различното училище", посочва той.
Тихомир Трифонов споделя, че през годините "различното училище" има изградено отлично сътрудничество с единствения женски католически манастир "Пресвето сърце Исусово" , който се намира в селото и принадлежи на сестрите – бенедиктинки в България. Ето защо сестри от Бразилия, Кения, Филипините са преподавали английски език на първокласниците.
"Вече 24 години, заедно с тях организираме летен лагер в четири смени през месец юли. Той се провежда в манастира, като в два от петте дена организираме екскурзии за нашите ученици", казва директорът на училището.
Една от атракциите с която училището в Царев брод става известно през 2008 г. е боксова круша, която е разположена в близост до учителската стая, а на табло до нея са окачени снимките на всички учители. Разбира се, има и боксови ръкавици. Всички желаещи могат да разпуснат, като отделят време за няколко удара по боксовата круша.
Тихомир Трифонов вече 29 години е директор на училището, в което учениците са от 12 населени места. Те са с различен етнос, различна и семейна култура.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg