Филмът "Воев", получил шест номинации за тазгодишните награди на Съюза на филмовите дейци "Васил Гендов", тръгва по кината. От 5 май първата пълнометражна документална история за емблематичния поет и музикант, основател на "Нова генерация" Димитър Воев може да бъде гледана в над 20 български града.
Още с премиерата си на голям екран в рамките на 26-ия София филм фест филмът привлича вниманието не само на феновете на култовата група, но и на широк кръг от зрители от всякакви възрасти, защото искрено и с любов пресъздава личността на Димитър Воев, неговата гениалност и магнетизъм. С вкус и мярка филмът припомня – през текстовете в тетрадките на Воев, наличните архиви и интервютата с близки и познати – защо именно той е "най-добрият, изчистен и естетски вариант за противене". Нещо, което и днес впечатлява почитателите на музиката на "Нова генерация" и тези, които тепърва се влюбват в така подредените думички.
"Не се сещам кой може да съм. Жалко, че не пише!", гласят думите му. И все пак филмът, който Биляна Кирилова и Неда Миланова създават, прави опит да разкаже кой е Воев в очите на хората, които вечно ще го помнят.
Попаднал в селекцията на едни от най-престижните и утвърдени фестивали у нас, носител на Награда за най-добър български документален филм за 2022-ра, за най-добър режисьорски дебют на фестивала Master of Art, както и на Наградата на публиката на Родопи филм фест, "Воев" е история, която буди умовете, замисля ги и провокира хиляди въпроси.
Текстописец, шлосер, обикновен човек, както самият той се определя, Димитър Воев води зрителите на собствената си документална история от началото до края. А повече за процеса по създаването на филма, който е отнел на екипа цели седем години, за мотивите да бъде заснемат и за любовта, която носи в себе си, чуйте от Биляна Кирилова и Неда Миланова в звуковия файл.
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg