Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Шарков:

Бюджетът на НЗОК за дентална медицина е циничен

С предлаганите близо 264 млн. лв. не може да бъде постигнато универсално орално покритие

Снимка: БГНЕС

"Бюджетът на НЗОК е циничен, защото той е създаден без отчитане на безкрайно много фактори, които влияят на здравето на останалите хора".

Това заяви пред БНР д-р Николай Шарков - председател на Българския зъболекарски съюз.

Той коментира, че в доболничната помощ бюджетът на общопрактикуващите лекари се увеличава с 22%, на специалистите в доболничната помощ с 18 %, а денталната медицина едва с 9,8% .  

"Когато един пациент дойде при нас, ние не само му поставяме диагноза. Не го изпращаме в никаква аптека, за да си купи медикаментите и материалите, които са необходими за неговото оздравяване. При нас пациентът се лекува от началото до края на съответното заболяване", допълва д-р Шарков.

Медикаменти и материали за зъболечение, сравнимо с лекарствата в аптеката са поскъпнали същите проценти даже и с повече, тъй като всички наши медикаменти и материали са внос от чужбина.

При така предложения бюджет лекарите по дентална медицина не могат да предоставят нужното лечение на своите пациенти, но инфлацията ще се отрази върху целия сектор. Около 10 000 зъболекари, носят близо 1 млрд. лв. приход в здравния сектор на страната. Около 100 хил. лева е средното вложение за създаване на кабинет. Без да се взима под внимание стойността на недвижимата собственост, тогава сумата става още по голяма.

Доплащането

Едно доплащане се движи до 5-6 лв. То е символично, за да има участие на пациента в лечебния процес. Ето защо настояваме за увеличение на бюджета с 30 %, коментира още д-р Шарков.

От началото на годината в денталната медицина са похарчени 78 млн. лв. и това не са суми на брой записани пациенти или на други фактори, на реално извършена лечебна дейност със сложени лекарства.  

В края на миналата година, след дълги години мълчание, Световната здравна организация излезе с подробен доклад "Глобален доклад за състояние на оралното здраве - универсално здравно покритие за орално здраве до 2023 година". Не става ясно дали с този доклад са запознати в НЗОК. С предлаганите близо 264 млн. лв. не може да бъде постигнато универсално орално покритие.

"Пакетът за възрастни е недостатъчен. И на базата на тази недостатъчност, как с тези пари, които са определени в момента в този вариант на проектобюджета ние можем да увеличим пакета? 21 години ни коства борба да се даде на напълно обеззъбени пациенти възможност да се усмихват, да дъвчат и да говорят", казва още д-р Шарков.

От Българския зъболекарски съюз ще настояват за увеличение на бюджета за дентална помощ, тъй като са необходими 330 млн. лв., за да се задържи нивото от миналата година.

Целия разговор с д-р Николай Шарков можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39