Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Шарков:

Бюджетът на НЗОК за дентална медицина е циничен

С предлаганите близо 264 млн. лв. не може да бъде постигнато универсално орално покритие

Снимка: БГНЕС

"Бюджетът на НЗОК е циничен, защото той е създаден без отчитане на безкрайно много фактори, които влияят на здравето на останалите хора".

Това заяви пред БНР д-р Николай Шарков - председател на Българския зъболекарски съюз.

Той коментира, че в доболничната помощ бюджетът на общопрактикуващите лекари се увеличава с 22%, на специалистите в доболничната помощ с 18 %, а денталната медицина едва с 9,8% .  

"Когато един пациент дойде при нас, ние не само му поставяме диагноза. Не го изпращаме в никаква аптека, за да си купи медикаментите и материалите, които са необходими за неговото оздравяване. При нас пациентът се лекува от началото до края на съответното заболяване", допълва д-р Шарков.

Медикаменти и материали за зъболечение, сравнимо с лекарствата в аптеката са поскъпнали същите проценти даже и с повече, тъй като всички наши медикаменти и материали са внос от чужбина.

При така предложения бюджет лекарите по дентална медицина не могат да предоставят нужното лечение на своите пациенти, но инфлацията ще се отрази върху целия сектор. Около 10 000 зъболекари, носят близо 1 млрд. лв. приход в здравния сектор на страната. Около 100 хил. лева е средното вложение за създаване на кабинет. Без да се взима под внимание стойността на недвижимата собственост, тогава сумата става още по голяма.

Доплащането

Едно доплащане се движи до 5-6 лв. То е символично, за да има участие на пациента в лечебния процес. Ето защо настояваме за увеличение на бюджета с 30 %, коментира още д-р Шарков.

От началото на годината в денталната медицина са похарчени 78 млн. лв. и това не са суми на брой записани пациенти или на други фактори, на реално извършена лечебна дейност със сложени лекарства.  

В края на миналата година, след дълги години мълчание, Световната здравна организация излезе с подробен доклад "Глобален доклад за състояние на оралното здраве - универсално здравно покритие за орално здраве до 2023 година". Не става ясно дали с този доклад са запознати в НЗОК. С предлаганите близо 264 млн. лв. не може да бъде постигнато универсално орално покритие.

"Пакетът за възрастни е недостатъчен. И на базата на тази недостатъчност, как с тези пари, които са определени в момента в този вариант на проектобюджета ние можем да увеличим пакета? 21 години ни коства борба да се даде на напълно обеззъбени пациенти възможност да се усмихват, да дъвчат и да говорят", казва още д-р Шарков.

От Българския зъболекарски съюз ще настояват за увеличение на бюджета за дентална помощ, тъй като са необходими 330 млн. лв., за да се задържи нивото от миналата година.

Целия разговор с д-р Николай Шарков можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17