Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академични пролетни четения в Музикалната академия

Снимка: Диана Димитрова

Тридневна национална научна конференция с международно участие XIII Академични пролетни четения, постави своето начало на 26 април. Събитията се провеждат от катедра "История на музиката и етномузикология" към Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

Специален гост тази година беше изтъкнатият млад полски композитор, пианист и преподавател Анджей Каралов.

Доц. д-р Илия Граматиков
"Всяка година конференцията си има своя тема. Тази година темата е много широка "Музика и светоглед", като по този начин искахме да обхванем всички болезнени теми днес. Чрез нея може да дадем свобода на изследователите да погледнат през тази тема, темите по, които работят  и не на последно място, може да отвори още повече поле за другите изкуства и другите хуманитарни науки.

Ние сме много горди, че всяка година имаме колеги от други университети. Задачата на научния форум е да отправя критически поглед към музикалната история, да попълни изворите с нови свидетелства, да осветли тъмните места." – каза доц. д-р Илия Граматиков, ръководител на катедра "История на музиката и етномузикология".

В интервю за предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев" може да чуете, какво още сподели доц. д-р Илия Граматиков.


Снимки: Диана Димитрова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Монтеки и Капулети кръстосват шпаги на оперната сцена в Лиеж

Сезонът на Кралската опера на Валония в Лиеж продължи през май с белкантова музика и пет представления на "Капулети и Монтеки" на Винченцо Белини. Шестата опера на бележития сицилиански майстор вижда бял свят по време на карнавалния сезон във Венеция през 1830 г. Белини написва творбата само за шест седмици, изпълнявайки спешна поръчка на импресариото..

публикувано на 16.06.24 в 08:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 юни 2024 г.

16 юни 3.00 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Missa Solemnis (Тържествена меса) в Ре мажор, оп. 123. Изпълняват Луси Кроу (сопран), Ан Халенберг (мецосопран), Джовани Сала (тенор), Уилям Томас (бас), хор Монтеверди и Революционен и романтичен оркестър. Диригент Джон Елиът Гардинър. 4.14 часа – Лудвиг ван Бетовен (1770-1827), Клавирно трио в Си..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

160 години от рождението на Рихард Щраус

На 11 юни 1864 г. в Мюнхен се ражда композиторът Рихард Щраус. Много трудно е да се определи с кои свои произведения той остава в историята – с оперите, симфоничните поеми или с песните си. Но едно е ясно – посвещава живота си на Нейно величество Музиката и ни дарява в наследство 16 опери, 2 симфонии и 8 симфонични поеми, 2 концерта за валдхорна и над 200..

публикувано на 15.06.24 в 07:55
Максим Цеков

Максим Цеков – австрийският цигулар от български произход

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23 -годишният Максим Цеков . Той е лауреат от престижни..

обновено на 14.06.24 в 12:33
Орлин Горанов

Орлин Горанов: Музиката е най-висшият език между разумните същества

С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение. Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с..

публикувано на 14.06.24 в 11:00