Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неочакваните форми и изражения на грижата

"Неочаквана грижа" е групова изложба, организирана от Института за съвременно изкуство - София. Тя започна през април 2023 г. в подлеза на Орлов мост – основно обществено място в центъра на София. В продължение на един месец изложбата ще включва 9 видео арт произведения от местни и международни артисти. Всяко произведение ще бъде представено непрекъснато в продължение на десет дни в един от трите идентични изоставени магазина, които се намират един до друг.

С участието на артистите: Венета Андрова, Алжбета Бачикова, Елиза Джул Браун, Отворена група (Юрий Билей, Павло Ковач, Антон Варга), Ивелина Иванова, Полин Кърние Жарден & Feel Good Сooperative, Адриан Паци, Мориц Щум, Дриант Зенели. Куратор е Васил Владимиров.


Неочакваното винаги е имало известен чар, призив да се изследва отвъд познатото и в неизвестното. В тази изложба неочакваното е не само тема, но и основен компонент на нейната структура. То ни предизвиква да преразгледаме разбирането си за грижата, да изследваме начините, по които тя може да се прояви в неочаквани форми и изражения.

Форматът и мястото на изложбата сами по себе си са акт на грижа, придавайки ново значение и функция на изоставените магазини, които осветяват подлеза. Тъмното, преходно пространство се превръща в платно за радикално експериментиране, пространство, в което ограниченията на конвенционалното представяне на изкуство са пренебрегнати и заменени с нови възможности за взаимодействие с общността.


В първия сегмент самите произведения на изкуството са атестат за трансформиращата сила на грижата, като ни приканват да поставим под въпрос самите основи на създаването и представянето на художествено произведение. Сблъскваме се с критика на преобладаващите властови структури, които управляват нашето общество, като ни предизвикват да се замислим кой създава изкуството, кой се възползва от него и дали то включва общностите, които се стреми да представлява. Художниците преминават отвъд критика и се превръщат в активни двигатели на промяната, като целенасочено и смислено включват хора от определени общности в художествения процес. По този начин те въплъщават акт на грижа, съпричастност и състрадание, трансформирайки самата природа на изкуството и неговата роля в нашето общество.


Във втория сегмент художниците излагат на показ присъщата абсурдност и противоречивост на определени социални и икономически процеси, като ни помагат да разберем нашата субординация и вследствие да се противопоставим на неизбежността на тези системи. И накрая, в третия и последен сегмент се прилагат алтернативни начини на разказване на истории, за да се предаде грижа и съпричастност, които често липсват в изображенията, които комуникират насилие и травми.

Изложбата служи като ефективно напомняне за радикалния потенциал на изкуството, неговата способност да ни провокира, да ни вдъхновява и да трансформира света около нас. Чрез иновативния си формат и силното си съдържание тя предлага визия за грижа, която е едновременно мечтателна и практична, призовавайки ни да се ангажираме с неотложните проблеми на нашето време и да приемем неочакваното във всичките му форми.

Повече за проекта научете от художничката Мария Налбантова, част от ИСИ.

Снимки: ФС на ИСИ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25