Съединените щати очакват конфликтът между двете страни в Судан да бъде продължителен, заяви директорът на американското разузнаване Аврил Хейнс. Според нея причината е, че всеки от враждуващите лагери се надява да спечели с военни средства и затова не са склонни на особени отстъпки. Освен това всяка от страните търси източници на подкрепа и навън, което може да създаде предизвикателства пред целия регион. По оценки на ООН напусналите Судан до момента са около 100 000. Страната е пред хуманитарна криза. В "Нашия ден" Албена Джоунс, коментира развитието конфликта в Судан.
Детските спомени за Судан
В детските си спомени Албена Джоунс пази една обединена, мирна страна, която беше прекрасна за живот. Голяма част от детството си тя прекарва в Судан, тъй като баща ѝ е гинеколог от Южен Судан, отдал живота си на "Лекари без граници" и на мисията си да помага на хората.
"След няколко години се появи вътрешен конфликт, който беше на религиозна основа между Севера и Юга. Северен Судан, където в момента случват сраженията са предимно араби. А на юг живеят християни", казва Албена Джоунс.
Тя допълва, че това е най-дълго продължилата гражданска война в Африка, почти 24 години. И на края страната се раздели на две през 2019 г.
В момента конфликтът не е на религиозна основа, а на чисто икономическа. Конфликтът продължава вече почти 6 години. Той се води между двама генерали – главният командващ военните сили и неговият заместник, между президента и вицепрезидента. Военните действия продължават вече три седмици.
"Тази война е породена, защото в бъдеще Судан ще бъде важен икономически и търговски коридор. Русия планира да изгради голямо пристанище в Порт Судан, което ще свързва региона много лесно и бързо с Европа", посочва Албена Джоунс.
Има огромна вълна от бежанци към Чад, Египет, Етиопия и към Южен Судан.
Лекари без граници
"През целия си живот той беше един голям родолюбец, завършил своето висше образование тук в България. Известно време работеше като гинеколог в "Майчин дом", това беше неговата втора специалност. Но, първата му специалност е тропическа медицина“, посочва Албена Джоунс.
Тя припомня, че нейният баща се завръща заедно с майка ѝ в Африка, за да помагат на хората. И точно неговата работа в "Лекари без граници“ при подобен конфликт, както сегашния бе да спасява човешки животи.
"Той ме научи на взаимопомощ, състрадание и на човечност", казва още Албена Джоунс."Обратно към първичното" – това е теорията, която Албена Джоунс развива след края на пандемията. И отново това е свързано с Африканския континент.
"Нека погледнем, какво са правили хората в миналото. Обратно към първичното, точно тези добродетели от миналото да се върнат и може би животът на всички ще стане по-добър", твърди Албена Джоунс.
За първи път промотира "Back to basics" на международна конференция в Гамбия през 2022 г.
В момента Албена Джоунс работи за развитието на нейната организация "Аlbena International", която акцентира върху културни и бизнес отношения между Африка и ЕС. Опитва се да възобнови отношенията, които някога България е имала с африканските държави.Денят на Африка 2023
Африканските посланици, акредитирани в България ще отбележат "Деня на Африка" на 27 май 2023 г. в Градската градина пред Народния театър "Иван Вазов" в София. Денят на Африка се чества всяка година на 25 май – дата, която съвпада с учредяването на Организацията за африканско единство през 1963 г.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg