Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Документалната изложбата "Велики дни – сломени дни“ показват в Държавния архив

Експозицията включва материали от българските архиви, както и от националните архивни сбирки на Турция, Румъния и Черна гора.

Пощенска картичка с изображение на: нощния морски бой между турския крайцер „Хамидие“ и българските миноносци „Летящи“, „Смели“, „Строги“ и „Дръзки“ и кап. I-ви ранг Добрев – началник на отряда.
Снимка: @BulgarianArchives

На 11 април 2023 г.  в изложбената зала "Архиви“ в столицата ще бъде открита документалната изложбата "Велики дни – сломени дни“. Експозицията включва материали от българските държавни архиви, както и от националните архивни сбирки на Турция, Румъния и Черна гора.

"Посветена на 110-ата годишнина от Балканските войни (1912–1913). Когато подготвяхме тази изложба решихме, че действително трябва да кажем нещо ново, да добавим нови щрихи към известната в общи линии фактология на войните.  Заради това се насочихме към търсене на партньорство с архивните служби на съседните балкански страни“.


Това казва в интервю за "Terra култура“ доц. д-р Михаил Груев, председател на Държавна агенцията "Архиви“.

"Това, което колегите от балканските страни дадоха всъщност предоставя възможност, да се представят различни гледни точки към войните. Да се види не само гледната точка на победителите, но и на победените“, твърди доц. д-р Михаил Груев.

Той коментира, че  Балканската война се възприема, по-скоро в единствено число, защото някак се пропуска Междусъюзническата война. Освен това, тя се представя  единствено като война на България срещу Османската империя, а картината е доста по - сложна.

Михаил Груев
Според доц. д-р Михайл Груев Османският архив в Истанбул е един огромен резерв на историческа информация за България, който до този момент недостатъчно е използван от българската историческа наука и много слабо се познава.

"До края на годината предстои да се финализира споразумението за сътрудничество с турските колеги. Това сътрудничество, ще даде възможност на български изследователи да работят там. Ще даде легална възможност на турските колеги, да обменяме документи с тях по интересуващи ни периоди и проблеми. И в същност ще допълни доста от представата ни, която имаме и за османския период и за периода по Първата световна война", споделя той.

 Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Киноваканция" в Бургас

Фестивалът за ново българско кино "Киноваканция" за трета поредна година в Бургас. Най-новите български игрални, документални и анимационни  филми ще могат да видят любителите на киното до 16 юни в зала "Тончо Русев" на Дома на Нефтохимика – Бургас.  Обединяващата тема  в тазгодишната селекция е "Силата на волята". Организаторът на събитието Кремена..

публикувано на 15.06.24 в 16:40

"Workshop Еленов‘24" – изкуството на фокус

"Семейно радио" излъчва директно от сцената в кино "Кабана" на фестивала в памет на актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов. Участват негови ученици, деца и тийнейджъри от артателиетата, родители и представители на институциите. В продължение на три поредни дни от 11:00 до 15:00 ч. на сцената на Кино "Кабана" се провеждат артработилници..

обновено на 15.06.24 в 14:57
сцена от спектакъла „Онзи, другият Ню Йорк“

Границите на България и животът на българските артисти в Ню Йорк

Като се затопли времето – и това навън, и това вътре в нас, на човек рязко започва да му е тесен градът. Пътува му се. Например за да опознае границите на България, но не тези, за които картата говори, а онези, които сам си рисуваш – в съзнанието, в действията, в мечтите си. Точно така може да навлезе в живота на българските артисти в Ню Йорк,..

публикувано на 15.06.24 в 09:15

Съвременни артисти изследват идеята за съвместния живот

Тази събота вечер, 15 юни, с видеопрожекции в подлеза на Царевец, до Орлов мост в София, започва третото издание на платформата на Института за съвременно изкуство "Суперпозиции".  През 2024 г. то носи мотото "Living Together / Живот заедно" и е курирано от Катя Ангелова и Лукреция Чипители.  Всяка вечер до 22 юни видеата могат да бъдат гледани в..

публикувано на 15.06.24 в 09:00

Шесто издание на конкурса "Слави Шкаров" в Русе

Oт 18 до 22 юни Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе е домакин на Националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Конкурсът носи името на един от най-талантливите ни театрални режисьори на ХХ век – Слави Шкаров, творил на русенска сцена повече от 20 години. За втори път конкурсът се провежда в новия формат, въведен..

публикувано на 15.06.24 в 08:55