Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

Документалната изложбата "Велики дни – сломени дни“ показват в Държавния архив

Експозицията включва материали от българските архиви, както и от националните архивни сбирки на Турция, Румъния и Черна гора.

Пощенска картичка с изображение на: нощния морски бой между турския крайцер „Хамидие“ и българските миноносци „Летящи“, „Смели“, „Строги“ и „Дръзки“ и кап. I-ви ранг Добрев – началник на отряда.
Снимка: @BulgarianArchives

На 11 април 2023 г.  в изложбената зала "Архиви“ в столицата ще бъде открита документалната изложбата "Велики дни – сломени дни“. Експозицията включва материали от българските държавни архиви, както и от националните архивни сбирки на Турция, Румъния и Черна гора.

"Посветена на 110-ата годишнина от Балканските войни (1912–1913). Когато подготвяхме тази изложба решихме, че действително трябва да кажем нещо ново, да добавим нови щрихи към известната в общи линии фактология на войните.  Заради това се насочихме към търсене на партньорство с архивните служби на съседните балкански страни“.


Това казва в интервю за "Terra култура“ доц. д-р Михаил Груев, председател на Държавна агенцията "Архиви“.

"Това, което колегите от балканските страни дадоха всъщност предоставя възможност, да се представят различни гледни точки към войните. Да се види не само гледната точка на победителите, но и на победените“, твърди доц. д-р Михаил Груев.

Той коментира, че  Балканската война се възприема, по-скоро в единствено число, защото някак се пропуска Междусъюзническата война. Освен това, тя се представя  единствено като война на България срещу Османската империя, а картината е доста по - сложна.

Михаил Груев
Според доц. д-р Михайл Груев Османският архив в Истанбул е един огромен резерв на историческа информация за България, който до този момент недостатъчно е използван от българската историческа наука и много слабо се познава.

"До края на годината предстои да се финализира споразумението за сътрудничество с турските колеги. Това сътрудничество, ще даде възможност на български изследователи да работят там. Ще даде легална възможност на турските колеги, да обменяме документи с тях по интересуващи ни периоди и проблеми. И в същност ще допълни доста от представата ни, която имаме и за османския период и за периода по Първата световна война", споделя той.

 Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

XXVII Национален фестивал на детската книга се провежда в Сливен до 14 май

Двадесет и седмото издание на Националния фестивал на детската книга – Сливен 2025, организиран от Регионална библиотека "Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община Сливен, Областната администрация, ДАБЧ, най-големите детски издателства и много приятели и спомоществователи, се открива днес и ще продължи до 14 май...

публикувано на 13.05.25 в 09:28

Бургас отново е домакин на младежкия фестивал за класическа музика "Солисими"

Бургас отново ще бъде домакин на едно от най-значимите младежки музикални събития в страната – второто издание на фестивала "Солисими". Форумът събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, за да предложи на публиката нов, вдъхновяващ поглед към класическата музика. Фестивалната програма започва днес, в залата на "Дома на Нефтохимика" с..

публикувано на 13.05.25 в 09:22

В Пловдив започва фестивалът за световна литература "Летерапопули"

От 13 до 18 май Пловдив ще бъде домакин на второто издание на фестивала за световна литература "Летерапопули". Амбицията на организаторите е да запълнят липсата в културния календар на града на литературен форум от такъв формат и да срещнат пловдивчани със забележителни съвременни писатели от цял свят.  Още за събитието пред редактора Таня Любенова..

публикувано на 13.05.25 в 09:17

Росен Карамфилов: Най-големият ми бунт е смирението

Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е премиерата на най-новата,   "Входове и изходи", от 19 часа, в Resonator на улица "20-ти април" 13 в София. През септември ще излезе следващият му роман – "Ана", посветен на неговата съпруга...

публикувано на 13.05.25 в 09:10

Карнавалът в Габрово се завръща с още по-дръзки послания

Габрово отново ще се превърне в сцена на хумора, творчеството и вековните традиции и ще провокира с остроумна сатира и дръзки социални послания. Родната столица на хумора отново ще бъде домакин на едно от най-големите в България карнавални събития – Карнавал Габрово 2025. Кулминацията ще бъде шествието, което ще се проведе на 17 май и обещава да..

публикувано на 13.05.25 в 08:44