Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Попов – кавалерът на виолончелото

Великият Янош Щаркер го удостоява със званието "Кавалер на виолончелото"; само на 17 години той има щастието да свири пред композитора Дмитрий Кабалевски; неговите записи се излъчват от музикалните медии по целия свят…

Всичко това е само част от творческия портрет на българския виолончелист и педагог проф. Стефан Попов.

Роден на 3 април 1940 г. в град Лом, той започва да свири най-напред на пиано, а на 12 години на виолончело. За музикалните традиции в семейството, както на любителско, така и на професионално ниво и тяхното отражение върху неговите първи стъпки в изкуството Стефан Попов споделя:

В София Стефан Попов учи при големия виолончелов педагог Кирил Вапорджиев, като пребивава в изключително престижния за времето си "Интернат за даровити деца" до закриването на институцията през 1957 г. Между 1961-63 г. завършва висшето си образование в Московската консерватория в класовете на двама знаменити музиканти на XX век – Святослав Кнушевицки и Мстислав Ростропович. От този период датират и успехите му на международния конкурсен подиум: лауреат е на конкурсите в Женева, Флоренция и Виена, а през 1966 г. е носител на медал като финалист на големия конкурс "Чайковски" за виолончелисти.

От 1971 г. започва и активната му преподавателска кариера: до 1975 г. той работи в Бостънския университет и Консерваторията на Ню Инглънд (Съединените щати), а от 1977 г. до днес е професор в училището за музика и драма The Guildhall School в Лондон (Англия).

Подобно на мнозина свои именити съвременници, Стефан Попов има богат изпълнителски репертоар. Вече почти 7 десетилетия той не спира да търси нови пътища в изкуството, да преоткрива в нова светлина достиженията от миналото и настоящето и да намира нови, неизследвани хоризонти в постигнатите цели. Прави редица аранжименти за виолончело на творби за други инструменти, като връх в тази дейност представлява аранжиментът на цигулковия концерт на Бетовен, направен през 2006 г. по повод 200 години от написването на творбата.

В деня на Европа – 9 май, вторник, от 19.30 ч. виолончелистът проф. Стефан Попов ще сподели със слушателите на предаването "Студио "Музика" някои от най-интересните и вълнуващи моменти от своя дълъг житейски и творчески път, а в предаването ще звучат и негови изпълнения на творби от Виенската класика, Романтизма и музиката на XX век.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45