Великият Янош Щаркер го удостоява със званието "Кавалер на виолончелото"; само на 17 години той има щастието да свири пред композитора Дмитрий Кабалевски; неговите записи се излъчват от музикалните медии по целия свят…
Всичко това е само част от творческия портрет на българския виолончелист и педагог проф. Стефан Попов.
Роден на 3 април 1940 г. в град Лом, той започва да свири най-напред на пиано, а на 12 години на виолончело. За музикалните традиции в семейството, както на любителско, така и на професионално ниво и тяхното отражение върху неговите първи стъпки в изкуството Стефан Попов споделя:
В София Стефан Попов учи при големия виолончелов педагог Кирил Вапорджиев, като пребивава в изключително престижния за времето си "Интернат за даровити деца" до закриването на институцията през 1957 г. Между 1961-63 г. завършва висшето си образование в Московската консерватория в класовете на двама знаменити музиканти на XX век – Святослав Кнушевицки и Мстислав Ростропович. От този период датират и успехите му на международния конкурсен подиум: лауреат е на конкурсите в Женева, Флоренция и Виена, а през 1966 г. е носител на медал като финалист на големия конкурс "Чайковски" за виолончелисти.
От 1971 г. започва и активната му преподавателска кариера: до 1975 г. той работи в Бостънския университет и Консерваторията на Ню Инглънд (Съединените щати), а от 1977 г. до днес е професор в училището за музика и драма The Guildhall School в Лондон (Англия).
Подобно на мнозина свои именити съвременници, Стефан Попов има богат изпълнителски репертоар. Вече почти 7 десетилетия той не спира да търси нови пътища в изкуството, да преоткрива в нова светлина достиженията от миналото и настоящето и да намира нови, неизследвани хоризонти в постигнатите цели. Прави редица аранжименти за виолончело на творби за други инструменти, като връх в тази дейност представлява аранжиментът на цигулковия концерт на Бетовен, направен през 2006 г. по повод 200 години от написването на творбата.
В деня на Европа – 9 май, вторник, от 19.30 ч. виолончелистът проф. Стефан Попов ще сподели със слушателите на предаването "Студио "Музика" някои от най-интересните и вълнуващи моменти от своя дълъг житейски и творчески път, а в предаването ще звучат и негови изпълнения на творби от Виенската класика, Романтизма и музиката на XX век.
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в две поредни вечери – на 21 и на 22 май. Хитовата творба е създадена по мотиви от пиесата "Чикаго" на Морис Далас Уаткинс, музиката на Джон Кандър, а либретото е дело на знаменития тандем Фред..
На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..
Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg