Как се създават мислещите хора, които ни трябват? Защо е необходимо гражданско образование и защо то трябва да бъде ясно аргументирано пред аудиторията с конкретна практическа насоченост. Защо знанията не бива да бъдат теоретични сами по себе си, а да се знае защо ученикът трябва да има активна гражданска позиция. Това коментира в "Нашият ден“ Цветомир Тодоров от Българския институт за правни инициативи.
"Постоянно говорим, как образованието трябва да бъде приоритет, но сякаш, като общество, не можем да дорасне до това ниво, за да превърнем думите в дела. Образованието твърде дълго е заложник на мантри, които, без да са проверени дали наистина отговарят на нуждите на децата и обществото. Сякаш продължават да се повтаря от десетилетия“, посочва Цветомир Тодоров.
Той споделя, че образованието трябва да е насочено към нуждите на бизнеса и какви са нуждите на пазара на труда. Средата се променя изключително бързо, навлиза изкуственият интелект. Дефицитите в образованието, които трябва да бъдат споделени, са, че образователната система не бива да бъде насочена с предимство към нуждите на учителите.
Министерството на образованието не бива да бъде заложник на учителските синдикати. Не бива образованието да бъде заложник на конюнктурните страхове на обществото.
По данни на Националния статистически институт през 2022 г. на отчет в детските педагогически стаи са водени 8626 малолетни и непълнолетни лица за извършени от тях противообществени прояви и престъпления, както и близо 4 хил. деца са расли в престъпна среда.
"Факт е, че в последно време се заговори за гражданско образование, като един от начините да се преодолее скъсването на младите с политическата реалност“, допълва Цветомир Тодоров.
Учениците трябва да бъдат възпитавани в отговорност. Гражданското образование трябва да допълва пакета от знания, който създава мислещи, свободни и отговорни хора.
За политическите последствия от дефицитите в образованието в "Нашия ден" дискурира Иван Попов. Той е автор на разнообразни идеи за подобряване на образователната система от забавни видеоклипове до пътуващи университети.
"Един от проблемите на образователната система не нашата, а глобалната в продължение на векове е че, нещата не се обсъждат с учениците, а просто им се сервират и те трябва да ги запомнят. Като ретро лектор в университет през XIX“, посочва Иван Попов.
И допълва, че образователната система не достига резултати. В България половината ученици са неграмотни. Ако вземем хора, които не са минавали през училище никога и се питаме статистически, колко от тях случайно са станали грамотни, пак ще бъдат половината. Което означава, че стандартната образователна система не е свършила работа.
Според Иван Попов има огромно надценяване на хората. Особено феновете на конспиративни теории обичат да правят това – да надценяват хората и да казват, че образователната система не работи, защото тя нарочно е така направена, че хората да бъдат ограничени, да разбират от политика.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg