Книгата на американския историк и българист проф. Фредерик Чери "Българските евреи и Окончателното решение" излиза на български език малко повече от половин век след публикуването си. Въпреки че по времето на социализма, когато е писана, проф. Чери не е допуснат до българските архиви, изследването се опитва да представи събитията максимално безпристрастно и в цялата им пълнота на основата на анализ не само на вътрешнополитическата, но и на външнополитическата обстановка от 30-те години на миналия век.
Интерес буди сравнението на съдбата на евреите в България и в Румъния, което прави проф. Чери, както и съдбата им в окупираните от Германия страни и в тези, които са ѝ били съюзници.
Не е омаловажена ролята на духовници, политици, общественици за спасяването на евреите от старите земи на Царство България, но не е пропуснат и въпросът за депортацията на над 11 хил. евреи от Вардарска Македония и Беломорска Тракия в лагерите на смъртта.
Проф. Чери се спира и на това доколко е възможно с поведението на българското правителство по въпроса да се обясни общото естество на Еврейския проблем в Европа през 40-те години?
Има ли полза от въпроса, по който у нас споровете продължават и до ден-днешен "Кой спаси българските евреи"?
Чуйте в интервюто с проф. Иван Илчев.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg