Книгата на американския историк и българист проф. Фредерик Чери "Българските евреи и Окончателното решение" излиза на български език малко повече от половин век след публикуването си. Въпреки че по времето на социализма, когато е писана, проф. Чери не е допуснат до българските архиви, изследването се опитва да представи събитията максимално безпристрастно и в цялата им пълнота на основата на анализ не само на вътрешнополитическата, но и на външнополитическата обстановка от 30-те години на миналия век.
Интерес буди сравнението на съдбата на евреите в България и в Румъния, което прави проф. Чери, както и съдбата им в окупираните от Германия страни и в тези, които са ѝ били съюзници.
Не е омаловажена ролята на духовници, политици, общественици за спасяването на евреите от старите земи на Царство България, но не е пропуснат и въпросът за депортацията на над 11 хил. евреи от Вардарска Македония и Беломорска Тракия в лагерите на смъртта.
Проф. Чери се спира и на това доколко е възможно с поведението на българското правителство по въпроса да се обясни общото естество на Еврейския проблем в Европа през 40-те години?
Има ли полза от въпроса, по който у нас споровете продължават и до ден-днешен "Кой спаси българските евреи"?
Чуйте в интервюто с проф. Иван Илчев.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg