Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. Симеон Матев: Защита на бъдещето или каква планета ще оставим?

| обновено на 15.05.23 в 11:51
Снимка: Pixabay

Световният ден на климата, отбелязван на 15 май, насочва вниманието към изменението на климата и усилията на човечеството да намали въздействието му.

Човекът играе роля в климатичните промени чрез своята дейност. Затоплянето води до екстремни явления. Спирането на дейността може да помогне на Земята да компенсира промените. Бъдещето на планетата зависи от нас!

Разговорът с гл. ас. Симеон Матев, специалист по климатология и изменение на климата, в предаването "Нашият ден" разкрива важното предизвикателство за човечеството, а именно “Каква планета ще оставим на следващите поколения“.

Припомняйки, че нашата планета е в етап на развитие, която предлага най-добрите условия за човешкия живот, гл. ас. Матев изразява надеждата си, че следващите поколения ще продължат да живеят в същата обстановка. Отделно, той подчертава, че едва в последните 200 хил. години нашата планета се е превърнала в подходящо място за развитие на цивилизацията.

Въпреки това специалистът посочва, че цената на нашето благополучие е взимането на ресурси от земята, водещо до промени, които наблюдаваме ежедневно. По думите му причините за климатичните промени се класифицират в две големи групи – природни и антропогенни, като взаимодействието между тях формира съвременния климат.

В предаването специалистът подчертава още, че възможността да спрем промените на планетата и да осигурим благоприятно бъдеще за следващите поколения зависи и от нашите действия и начин на живот.

Матев посочва също, че в природните фактори, които влияят на климатичните промени, влизат редица явления като отстоянието на Земята от Слънцето, наклона на земната ос и притока на слънчева радиация от Слънцето. Тези факти се повтарят в определени интервали и в голяма степен определят периодите на затопляне и застудяване на планетата.

“Към тях трябва да добавим и вулканичните изригвания, движението на континенталните плочи, формата на континентите и други фактори“, посочва той.

“В медийното пространство в последните години голямо внимание се отдава на антропогенните фактори, свързани с дейността на човека. Човечеството има стремеж да живее по-добре, което изисква използване на ресурси от планетата. Важно е да се осъзнае, че в продължение на милиони години планетата е натрупвала парникови газове от ресурсите, които в момента използваме. Когато горим течни и твърди горива, изхвърляме тези газове в атмосферата и така усилваме парниковия ефект. Това води до повишаване на температурите и до по-често появяващи се екстремни климатични явления. Въпросът как можем да спрем покачването на температурите е сложен“, твърди той.

Според него е възможно температурите да се повишават дори и без дейността на човека, но акцентира върху това, че нашата дейност усилва затоплянето.

По думите на гл. ас. Матев, ако успеем да ограничим човешкия фактор, температурите може да не спрат незабавно да се покачват, но ще “помогнем на Земята да активира своите компенсаторни механизми“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30