За изкуството на източния туш (сумие) и далекоизточната калиграфия в контекста на японската, както и за раждането на хайку, превърнал се в световна поетична форма в "Terra култура“, разказват Венелина Петкова и Александър Телалим.
Изложбата "Написано с цветя, нарисувано с думи“ представя калиграфия с туш на йероглифи и хайку с кирилица, сумие (рисунки с туш) и цвят и интерпретации на тези техники от художници и поети. Вглежда се в символния език на цветя и думи, дзен фрази, носещи добри послания, изписани на глаголица, кирилица и с японски йероглифи. По този начин чрез четири писмености – природна, глаголица и кирилица, и далекоизточна почита взаимното уважение и сътрудничество между два така отдалечени на географската карта народи – българския и японския.
Участниците в изложбата Александър Телалим, Николай Пенчев, Венелина Петкова и Детелина Тихолова опитват да създадат един своеобразен диалог между източна и българска писменост.
"Със сумие и японска калиграфия се запознах преди десетина години. Винаги съм имала някакъв вътрешен усет и уклон към източните изкуства и поезия“, споделя Венелина Петкова.
Тя допълва, че японската калиграфия Шодо (Пътят на четката) и сумие на цветя винаги са били символ на доброто и красотата и имат свой собствен "символен език“. От пет години работи с японски Сенсей, с когото онлайн практикува тази техника.
"Това е третата изложба, може би най-сериозната досега, която съчетава и хайку“, казва Венелина Петкова.
Изложбата осъществява диалог и между езика – на йероглифите и авторски интерпретации между йероглиф и образ, както и между йероглиф и думи, изписани с глаголица и кирилица, основавайки се на факта, че езикът, писмеността и почеркът имат силата да въздействат емоционално и са уникални за всеки. Така концепцията ѝ съдейства по поетичен и завладяващ начин за по-голямото разбиране от страна на българските почитатели на малко познати, но дълбоко уважавани японски изкуства.
Рисунките от серия "Йероглифът Лю“
Александър Телалим е един от най-добрите акварелисти. Той е художник с огромен творчески диапазон. Творчеството му се възприема като мост между двете култури – на Изтока и на Запада.
"Думата любов може би е една от най-важните и изписването ѝ, за разлика от обикновения йероглиф, моите неща носят своята интонация, своя оттенък. Както се различават разбиранията за любовта при различните хора, така и всяка една рисунка носи своето послание“, твърди Александър Телалим.
Котодама – душите на думите
Тази серия от калиграфии е своеобразен диалог между писменостите, миналото и настоящето. Изписаните думи и нарисуваните цветя имат еднакво дълбоко значение на всеки език и всяка писменост: мир, хармония, вътрешен покой, човек и любов.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg