Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Краси Георгиев и ефектът на "Стъклената клетка"

Снимка: БГНЕС

Ултрамаратонецът Краси Георгиев демонстрира воля, силна психика и доза лудост, затворен в "Стъклената клетка" пред НДК, която се извиси над хората в столицата. Наблюдаван денонощно от преминаващите, той прекара в нея петнайсет дни с благотворителна кауза – изследване на последиците от самоизолацията и дигиталната зависимост.

Още от времето на пандемията разбрахме какви психологически процеси настъпват у човека, когато се застои между четири стени. Принудителна ли е изолацията му, той често търси виновник и поставя себе си в центъра на покушението. Тогава започва и да бяга до най-близката възможна дестинация – дигиталния свят. Колкото повече време прекарва там, толкова повече бягството се превръща в начин на съществуване. Вече не хората, от които е далеч, имат значение, а тези, които ще му ударят палеца нагоре. Ако пък му сложат едно сърце, навярно престоят му в дигиталното за следващите часове и дни е силно гарантиран. Съзнанието закърнява, мислите се лутат в лайкове, споделяния, ново и ново съдържание, информация и дезинформация. И в един момент принудителната изолация се превръща в желана, а бягството вече е зов за помощ.

От години палците на ръцете ни имат друго предназначение, а при бъдещото поколение сигурно ще бъдат и видоизменени още при раждането, както се шегуват някои психолози. В крайна сметка човекът е адаптивно животно и следва течението на света.

Заради всичко това, което може да звучи донякъде като плод на фантазията човешка, Краси Георгиев и екипът, с който работи, избраха да предизвикат хората със социалния и културен експеримент "Стъклената клетка".

Изолиран в нея, без да има право да общува физически и вербално с другите, Георгиев се посвети на каузата да докаже вредите от липсата на междуличностно общуване и живот в дигитална среда. Предизвикателството, породено от все по-силно задълбочаващата се социална изолация на съвременния човек и склонността му към пристрастяване, има за цел да подпомогне създаването на програма, която да намали дигиталната обремененост на младите хора и да служи като превенция на зависимости от всякакъв вид.

Краси Георгиев апелира за по-устойчив начин на живот, повече физическа активност и връзка с природата.

А как се чувства, след като вече два дни е извън клетката, какво научи за себе си и хората и защо усамотението и липсата на лично пространство са се оказали толкова голямо предизвикателство – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08