Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зелено възстановяване и справедлив преход – как е в Швеция

Трилиони долари бяха дадени за съживяване на икономиките след Covid -19 и за зелено бъдеще, но дали тези разходи наистина работят за постигането на оптимистичните цели. Отговорност на медиите е да гарантират, че мерките за зелено възстановяване и справедлив преход са прозрачни и приобщаващи, както и че те са насочени към най-уязвимите в различните държави.

Международната организация на труда определя справедливия преход така:
"Екологизиране на икономиката по начин, възможно най-справедлив и приобщаващ за всички заинтересовани страни, създавайки възможности за достоен труд и като не изоставя никого."

Справедливият преход е отговорност не само на политиците, в него трябва активно да участват и местните власти, бизнес инвеститорите, както и всички служители и работници, заети в енергийните сектори. Всички професии в света трябва да станат зелени.
24 милиона нови работни позиции ще бъдат създадени до 2030 г. благодарение на Справедливия преход. Това предвижда Международната организация по труда.

В Стокхолм, Швеция се проведе международен семинар за журналисти на тема: "Екологично възстановяване и справедлив преход", организиран от "Мрежа за журналистика за Земята" (EJN) на Internews.

Ася Чанева (в средата)

В обучението участваха журналисти от: Аржентина, Еквадор, Йордания, Кения, Индонезия, Малайзия, Франция, Италия, Хърватия, Сърбия и България, избрани чрез оспорван конкурс. Целта на обучението беше те да подобрят разбирането си за зеленото възстановяване след пандемията и справедливия енергиен преход, да научат някои добри практики, както и да укрепят уменията си за медийно отразяване на тези теми.


Швеция е една от най-зелените страни в света. За съжаление, обаче, заради новото правителство, което се сформира след последните избори през септември миналата година, политическата ситуация е сменена. Управляващата коалиция не поставя като свой приоритет зелената кауза. Дори настоява за по-голям дял на атомната енергия в енергийния микс на страната. Тъжно е и, че най-младото поколения – учениците и тийнейджърите, вече не се вълнуват от това дали да рециклират боклуците. Това остава грижа на по-възрастните поколения в страната. Швеция е толкова добър пример за рециклиране на боклук, че Норвегия им изпраща част от своя боклук, за да бъде рециклиран тук, от друга страна пък само 13% от пластмасата, която Швеция рециклира, влиза обратно в производството на нова пластмаса.


На снимката: Всеки петък пред Парламента в Стокхолм са активистите от "Петъци за климат" (https://fridaysforfuture.org/). FridaysForFuture е международно младежко движение, започнало през август 2018 г. 15-годишната тогава Грета Тунберг и нейни съученици седнаха пред шведския парламент и всеки учебен ден в продължение на три седмици протестираха срещу липсата на действия по отношение на климатичната криза. Оттогава движението не спира протестите из целия свят. На 19 май Грета и младежите бяха пред Шведския парламент.

Технология, с която участниците в семинара бяхме запознати е така нареченото геоинженерство – улавянето на въглерод от въздуха. За съжаление то не може да се постигне 100%. Това, което правят в Стокхолм е да улавят 0.8 мегатона въглероден диоксид годишно. Там използват устойчива биомаса - остатъци от дърводобива, които остават след производството на мебели, хартия и други неща от дърво. Устойчивата биомаса се използва, за осигуряване на електричество, отопление и охлаждане на Стокхолм.

Аслак Палто

Журналистическият семинар включи работа с медийни обучители и тематични експерти на EJN, запознаване с устойчивите практики, а също и среща с Аслак Палтто, който е Саами (Сами е единственият народ, признат за коренно население в Европа). Той живее в една от най-северните части на Финландия, работи като журналист и отглежда северни елени.

Очаквайте в "Зелени минути" моите интервюта с: Аслак Палтто, Джеймс Фан – изпълнителен директор на https://earthjournalism.net/, Фермин Кууп – от Буенос Айрес, журналист в https://www.zmescience.com/ и https://dialogochino.net/en/ и други.



Тази публикация е осъществена с подкрепата на EJN на Internews.


Снимки: EJN,  Ася Чанева
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

УАСГ е престижно класиран в световните университетски класации

УАСГ е класиран в топ 100 на 35 място от общо 1320 световни университета в областта на архитектурата и строителното инженерство. Тази висока позиция е следствие на успешното участие на талантливите студенти в организираните в последните години конкурси и работата на преподавателите им.  "Това признание е много значимо както за университета..

публикувано на 14.06.24 в 17:00
 адв. Елиза Николова

Съдебната медиация – опит, посоки, бъдеще

От 1 юли влиза в сила задължителната съдебна медиация, съгласно законовата уредба в ГПК, приета от НС на 25 януари 2023 година. Как ще се случва медиацията преди извън съда в рамките на съдебно дело? Кои видове спорове ще решава, за колко време и при какви условия? Кои имат право да бъдат медиатори? Как се определят медиаторите по конкретния спор? Каква..

публикувано на 14.06.24 в 12:35

Светлото Средновековие

Свикнали сме – като дойде реч за Средновековието, да прикачваме към него епитета "тъмно". С прозвището "тъмни" и изобщо "средни" векове този период от историята на човечеството се сдобива в епохата на Ренесанса; Петрарка е, който въвежда прилагателното в употреба. Само че той ни е подвел: Средновековието изобщо не е тъмно, а е един доста..

публикувано на 13.06.24 в 09:01
Владимир Дворецки и Цвета Николова

С Владимир Дворецки "Назад-напред" в света на Кевин Айърланд

"Ако потърсите в интернет стихотворения на Христо Ботев на английски, най-вероятно ще попаднете на негови творби, преведени от Кевин Айърланд". Така известният журналист и преводач Владимир Дворецки започва представянето на мемоарната книга "Назад - напред" на уважавания новозеландски литератор Кевин Айърланд, за когото малко се знае в България. А..

публикувано на 12.06.24 в 14:13

Големите надежди…

Под това мото премина разговорът ни с участниците в Националния симпозиум по урология. Наш екип беше в Сандански, където традиционно се събират специалистите, за да обсъдят най-важните промени и новости в урологията. В ефира на седмичното издание на програма "Христо Ботев" първи се включи доц. Владислав Младенов. Лекар от средното поколение, но с..

публикувано на 11.06.24 в 16:30