Един от шедьоврите на кантатно-ораториалната музика от епохата на Виенската класика, ораторията "Сътворението" на Йозеф Хайдн ще прозвучи отново в зала "България" на 19 май 2023 г., петък, след дългогодишно отсъствие от българските сцени. Изпълнители са музикантите от Симфоничния оркестър и Смесения хор на Националното радио под диригентството на проф. Андреас Херман, а солисти са тенорът Николай Моцов, басът Мартин Цонев и младото сопрано Стефани Кръстева. Концертът е част от програмата на сезон 2022/23, в който отбелязваме и 70-годишнина от създаването на Националния радиохор.
След двете си пътувания до Англия, където Йозеф Хайдн има възможност да чуе някои от ораториите на Хендел и по-специално "Израел в Египет", композиторът е вдъхновен да напише подобно монументално кантатно-ораториално произведение, в което да пресъздаде библейски разказ, но със средствата на музикалната класика.
През 1796 година той започва да пише ораторията и я завършва две години по-късно. Либретото е на покровителя на Хайдн – австрийския аристократ и директор на императорската придворна библиотека барон Готфрид ван Свитен. За основа е взет библейският разказ за сътворението на света от Първа книга на Стария завет "Битие" и неговият прочит в епичната поема "Изгубеният рай" на английския поет и драматург от 17 век Джон Милтън, което дава основание текстът да бъде на английски. Хайдн обаче приема предложението на барон Свитен либретото да бъде написано на немски, но след премиерата през 1799 г. в двореца "Шварценберг" във Виена под диригентството на автора, преминала при огромен успех, в изданието от следващата 1800 година текстът е преведен и на английски.
До смъртта на Хайдн ораторията е изпълнена няколко десетки пъти при същия голям успех и се утвърждава като едно от най-известните му произведения в този жанр заедно с "Годишните времена".
Началото на концерта е от 19.00 часа, а директното предаване по националната програма "Христо Ботев" започва от 18.50 ч.
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в две поредни вечери – на 21 и на 22 май. Хитовата творба е създадена по мотиви от пиесата "Чикаго" на Морис Далас Уаткинс, музиката на Джон Кандър, а либретото е дело на знаменития тандем Фред..
На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..
Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg