В 14 май 2023 г. в Албания се състояха местни избори, на които управляващата Социалистическа партия спечели убедителна победа. Официалните резултати показват, че партията на премиера Еди Рама печели властта в 53 от общо 61 общини, включително и в столицата Тирана. Разделението в опозицията в Албания допринесе за победа на социалистите.
На какво се дължи тази историческа победа на социалистите, в "Нашият ден" коментира Магдалена Димитрова, редактор в дирекция Балкани на БТА, която беше специален пратеник на агенцията за изборите.
Според данните 54,69% от гласувалите в Тирана са дали вота си за Велиай, а загубилият кандидат Къличи получава 34,58%. Опозиционната коалиция печели едва в седем албански общини – Хас, Фуш–Аръз, Пука, Мирдита, Кучова, Мемалиай и Химара.
Бившите президенти на Албания Сали Бериша (фракция "Преосноваване") и Илир Мета, лидер на Партия на свободата, обединиха усилия заедно с Християндемократическата партия на Албания и Партия "Обединение за правата на човека“ в опозиционната коалиция "Заедно печелим". Двете крила на албанската опозиция се превърнаха в политически опонент на правителството на Рама. След ниския си изборен резултат Бериша и Мета заявиха, че има манипулиране на вота.
Албанските медии определят като историческа победата на Социалистическата партия в град Шкодра, който традиционно досега се управляваше от демократите.
Предстои съдебен процес, който да реши дали спечелилият в община Химара кандидат на "Заедно печелим" Фреди Белери ще заеме поста си като кмет, или ще бъдат насрочени нови избори в общината. Той е представител на гръцкото малцинство в Албания и беше арестуван два дни преди местния вот, а съдът във Вльора постанови задържането му под стража. Партията "Гръцко етническо малцинство за бъдещето" печели единствено в община Финич в Южна Албания.
Чуйте още по темата в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg