След 15-годишно прекъсване България участва в архитектурното биенале във Венеция – най-авторитетния международен архитектурен форум.
От 20 май до 26 ноември естетика, авангард и вдъхновение ще съберат отново архитектурния елит във Венеция на 18-ото архитектурно биенале. Кураторът на форума тази година арх. Лесли Локо е избрала темата "Лаборатория на бъдещето", посветена на Африка, най-бързо урбанизиращия се континент, който оказва културно влияние върху "глобалния Север". Лесли Локо е преподавател и писател, основател е на Висшето училище по архитектура в Йоханесбург, ЮАР. Ето как обяснява тя избора на темата за тазгодишното биенале:
"В Европа говорим за малцинства и разнообразие, но истината е, че малцинствата на Запад са глобалното мнозинство, разнообразието е наша норма. Има едно място на тази планета, където всички тези въпроси за справедливост, раса, надежда и страх се събират и сливат. Африка. На антропологично ниво всички сме африканци. И това, което се случва в Африка, се случва на всички нас."
Художествените изложби на биеналето се провеждат в така наречените "Giardini" – градини, които са създадени още от Наполеон в началото на XIX век.
Българският павилион е в зала "Тициан" във Венеция. А избраният да участва проект "Образованието е придвижване от тъмнина към светлина" стъпва на работата на белгийския фотограф Александър Думарей. Българската експозиция проследява през снимков материал изоставени училища в страната. Към нея са добавени и предмети, донесени от тези училища.
Чуйте още за архитектурното биенале от председателя на журито за българския проект проф. Тодор Булев.
Снимки – Министерство на културата и Камара на архитектите в България
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg