Проф. Стоян Сгурев е познат със своите статии и научни публикации в сферата на социологията и историята на изкуството, но сега той изненада с дебютната си стихосбирка "Прорези".
Стоян Сгурев завършва социология в Софийския университет, прави докторантурата си в Станфордския университет. Член е на Управителния съвет на Центъра "Българо-европейски културни диалози" към НБУ. Дълги години е професор в Париж.
Текстовете в "Прорези" са плод на различни периоди и са набор от епизоди и спонтанни реакции на обикновено нелеки житейски събития. Самият автор казва, че това е "вик за помощ на плувеца, давещ се в спомени, разкъсван между континенти и идентичности". Белият стих се редува с класическата ритмика, а поетът използва своеобразни паралели и парафрази на художествени внушения и послания на поети и художници като Емили Дикинсън, Търнър, Мунк, Караваджо и други.
Светът на поезията, на изкуствата, паралелен на реалния свят, създава една съвсем различна действителност, която е като антитеза на негативизма в тази реалност. А в стиховете си Стоян Сгурев си играе именно с цветовете – черно и бяло, синьо и жълто.
Неслучайно е и това, че авторът цитира във встъпителния си текст фразата на Уилям Йейтс "От борбата с другите създаваме проза, от борбата със себе си – поезия".
Чуйте защо в интервюто със Стоян Сгурев.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg