Изтъкнатият английски лютнист Найджъл Норт издаде нов компактдиск с музика от Йохан Себастиан Бах. Това, разбира се, не е първият албум на Норт с творби от композитора. През 90-те години на миналия век реализира антологията "Бах за лютня", състояща се от четири компактдиска, в които представя негови собствени интабулации на произведения на Бах за други инструменти. Сега обаче английският изпълнител обръща внимание на творбите, които в края на XIX век получават етикета "лютневи композиции" в изданието на Баховото общество.
Но дали Бах изобщо е писал за този инструмент е сложен въпрос. Така наречените "лютневи композиции" представляват аранжименти на произведения, създадени за други инструменти, но достигнали до нас и в интабулации за лютня, т.е. са били изпълнявани и на нея. Макар и да се предполага, че Бах не е можел да свири на инструмента, се знае със сигурност, че е притежавал два клавесина с кожени струни, които са имитирали тембъра и диапазона на лютнята.
Найджъл Норт от десетилетия се слави с интерпретациите си на музиката на композитора, като през 2002 г. известният му колега Джулиан Брийм, след като посещава негов концерт, казва следното: "Спомням си, че отидох на забележителен рецитал, такъв, който ми се ще аз самият да имам способност да изнеса: това беше концерт на Найджъл Норт с музика от Бах и бях поразен от майсторството и музикалността му. Истинско музикално изживяване – нещо, което не винаги се получава при изпълнителите на китара и лютня и което като цяло е доста рядко".
Интересно е, че Найджъл Норт има специална лична връзка с музиката на Бах. Ето какво разказва той в обложката на компактдиска: "Когато бях на 13-годишна възраст, свирех на цигулка и класическа китара и бях очарован от музиката на Бах. Слушах китарни версии на произведенията за лютня и всички налични записи на соловите сонати и партити за цигулка. Бях запознат с "лютневите композии" на Бах чрез едно издание за китара, където в бележките имаше някои подробности за лютнята, нейното настройване и табулатура – и исках да знам повече! През същата 1967 година, когато бях дълбоко потопен в музиката на Бах, сънувах как той, носещ перука, точно както в портретите си, ми подава лютня. Не ми каза нищо, доколкото си спомням. Но оттогава Бах и лютнята останаха много близки в сърцето ми".
Този вторник (23 май от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изключителните изпълнения на Найджъл Норт от последния му двоен албум, посветен на "лютневите композиции" на Бах.
Снимки: nigelnorth.com, deux-elles.co.uk
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
С концерти в цялата страна продължава националното турне ”Музикална магия 2” . В него Оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов , концертира с двама виртуози от световна величина, музикантите с международни отличия: брилянтната Вероника Тодорова , акордеон, и "българският Паганини на кларинета"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg