Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато Бах ти подаде лютня

Найджъл Норт
Снимка: nigelnorth.com

Изтъкнатият английски лютнист Найджъл Норт издаде нов компактдиск с музика от Йохан Себастиан Бах. Това, разбира се, не е първият албум на Норт с творби от композитора. През 90-те години на миналия век реализира антологията "Бах за лютня", състояща се от четири компактдиска, в които представя негови собствени интабулации на произведения на Бах за други инструменти. Сега обаче английският изпълнител обръща внимание на творбите, които в края на XIX век получават етикета "лютневи композиции" в изданието на Баховото общество.

Но дали Бах изобщо е писал за този инструмент е сложен въпрос. Така наречените "лютневи композиции" представляват аранжименти на произведения, създадени за други инструменти, но достигнали до нас и в интабулации за лютня, т.е. са били изпълнявани и на нея. Макар и да се предполага, че Бах не е можел да свири на инструмента, се знае със сигурност, че е притежавал два клавесина с кожени струни, които са имитирали тембъра и диапазона на лютнята.

Найджъл Норт от десетилетия се слави с интерпретациите си на музиката на композитора, като през 2002 г. известният му колега Джулиан Брийм, след като посещава негов концерт, казва следното: "Спомням си, че отидох на забележителен рецитал, такъв, който ми се ще аз самият да имам способност да изнеса: това беше концерт на Найджъл Норт с музика от Бах и бях поразен от майсторството и музикалността му. Истинско музикално изживяване – нещо, което не винаги се получава при изпълнителите на китара и лютня и което като цяло е доста рядко".

Интересно е, че Найджъл Норт има специална лична връзка с музиката на Бах. Ето какво разказва той в обложката на компактдиска: "Когато бях на 13-годишна възраст, свирех на цигулка и класическа китара и бях очарован от музиката на Бах. Слушах китарни версии на произведенията за лютня и всички налични записи на соловите сонати и партити за цигулка. Бях запознат с "лютневите композии" на Бах чрез едно издание за китара, където в бележките имаше някои подробности за лютнята, нейното настройване и табулатура – и исках да знам повече! През същата 1967 година, когато бях дълбоко потопен в музиката на Бах, сънувах как той, носещ перука, точно както в портретите си, ми подава лютня. Не ми каза нищо, доколкото си спомням. Но оттогава Бах и лютнята останаха много близки в сърцето ми".

Този вторник (23 май от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изключителните изпълнения на Найджъл Норт от последния му двоен албум, посветен на "лютневите композиции" на Бах.

Снимки: nigelnorth.com, deux-elles.co.uk

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05