На Възнесение Господне се извършва последното чудо от земния живот на Сина Божии. Там, на върха на Елеонската планина, когато Той се възнася, за да застане отдясно на Отца Си. Както с Възкресението Си от гроба Спасителят разкрива истината за нашето бъдещо възкресение, така с възнесението Си Той ни дава залог и за нашето преминаване от земята на небето в царството Божие. При Възнесението Си Христос се среща за последен път със Своите ученици, за да им даде наставленията Си и да запише върху скрижалите на душите им най-ценното обещание, че ще приемат сила след десет дена, когато върху им слезе Светият Дух. После Спасителят ги благославя и се възнася все по-високо, докато един светъл облак не Го скрива от очите им, но в душите на апостолите ясно звучат последните Му думи: "Идете по цял свят и проповядвайте Евангелието на всички твари."
В евангелския текст от неделята преди Петдесетница ни е разкрита неговата същността на богопознанието. Пред много хора стои въпросът възможно ли е Богът да бъде предмет на познаване, защото Той е невидим за човешкото око. Наистина на човек му е трудно да добие изцяло представа за Неговата Божествена същност, но чрез проявите Му в света и Божественото откровение ние придобиваме познание за Него. Заобикалящият ни свят ни Го разкрива като всемогъщ и мъдър. Неговата воля се предава чрез избрани хора, а чрез Своя Единороден Син се яви в света, но колко бяха тези, които осъзнаха проявената Божия любов? Заедно с д-р Смилен Марков, преподавател по Християнска философияв катедра Библейско и систематическо богословие на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" ще се спрем на тези теми.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg