Повече от 60 години Националното училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров“ в Бургас излъчва едни от най-големите български таланти. Училището разширява кръга от специалности с класически танц, както и актьорско майсторство, поп и джаз пеене, сценичен костюм и рекламна графика.
"Много е шарена палитрата от хора на изкуството в училище. Но това беше един естествен път за развитие на училището – да разшири обхвата на младите хора в града, които се интересуват професионално от изкуство."
Това казва в интервю за БНР Златина Пантелеева, директор на Националното училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров“ в Бургас.
Тя допълва, че учебната програма в училищата по изкуствата е в основата на академичното обучение. По време на своето обучение в училището за музикално и сценично училище учениците извървяват дълъг път, за да се превърнат в завършени артисти, музиканти, певци и танцьори. Деца от 6-годишна възраст имат шанса да бъдат обучавани професионално в музикалното поприще и сценичните изкуства.
"Родителите отново започнаха да разбират, че да се занимаваш с изкуство – това облагородява и създава едни чудесни навици за труд“, посочва Златина Пантелеева.
Към настоящия момент училището са завършили над 1700 ученици, които са спечелили над 2500 награди от международни и национални конкурси.
Чуйте подробности в звуковия файл.
През тази седмица в Изпълнителна агенция за българите в чужбина беше учредена Асоциация на българските културни сдружения в чужбина. На учредителната среща присъстваха представители на различни културни сдружения на български творци, живеещи зад граница. Заедно в подкрепа на българските културни дейци зад граница От каква подкрепа се нуждае..
На 20 август от 20:30 ч. площадът пред Русенската опера ще се превърне в сцена под открито небе за едно от най-впечатляващите музикални събития на това лято — концертното изпълнение на "Carmina Burana" от Карл Орф. В събитието ще участват сопраното Даниела Караиванова, тенорът Георгиос Филаделфевс и баритонът Венцеслав Анастасов, както и хорът и..
Събеседник в "Нашият ден" е адвокат Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Фондация "Програма Достъп до информация". Тема на разговора са предизвикателства пред съдебната система, арестите на кмета на Варна Благомир Коцев и общинските съветници от ПП-ДБ във Варна, делата-шамари. Легитимни ли ще бъдат юридическите актове на лицата с изтекли..
По време на летни отпуски и почивки често се случва да се наложи медицинска помощ, докато се намираме извън постоянния си адрес или здравен район. Какви са нашите права в такива ситуации и какви документи трябва да носим, разяснява Цветанка Георгиева – главен експерт по методология и договаряне на извънболничната и денталната помощ в Националната..
Първа долекарска помощ – политравматизъм, фрактури и реанимация – какво трябва да знаят хората, ако се наложи да окажат първа помощ, обяснява в Lege Artis д-р Марчо Марков , специалист ортопед. "Травматизмът – пътнотранспортен, битов – в летните месеци е много нашумяла тема във връзка с многобройните пътувания, почивните дни, напрегнатото..
Международният фестивал на светлините LUNAR ще превърне в светлинни сцени между 1 и 4 август Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. Специално за лятното си..
По време на летни отпуски и почивки често се случва да се наложи медицинска помощ, докато се намираме извън постоянния си адрес или здравен район. Какви..
Той е най-старият действащ джаз фестивал в България. Основан още през 1992-ра година от прочутия ни саксофонист и композитор Анатолий Вапиров, през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg