Всяко поколение има своя Ботев. Това е така, защото универсалните истини се четат различно от всяко поколение.
Денят 2-ри юни се свързва с няколко точки върху картата на България, които непременно са важни за отбелязването на паметта на Ботев и падналите за свободата и независимостта на отечеството. Враца, Калофер, Ботевград.
Как възприемаме света на големите български национални герои? Иконизирането на поета Христо Ботев някак ни отдалечава от вероятността да повярваме, че и ние днес – такива, каквито сме – можем да се борим за своите права, за своята свобода – лична, гражданска, национална – и за своята независимост. Книжовно-документалното наследство на Христо Ботев е един начин да се покаже, че той е реална личност – българските герои са истински, а не само паметници в нашата памет.
Д-р Бояна Минчева от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" разказва повече за изданието "Документи, извори, истини. Книжовно-документално наследство на Христо Ботев".
"Обикновено най-непознати са тези, които народът ни е превърнал в легенда. Повтаряме едни и същи истини, научни заключения, изследователски резултати. Но тези информации се нуждаят от преосмисляне, от друг начин на поднасяне, от нов поглед, ново съчетаване, ново осмисляне, достъпно до съвременния млад човек и неговото съзнание. Има и друго – когато се прави изложба, се обикновено подхожда класически. Елементът на предпоставеност, т.нар. "композиционен план" предполага предварително изграждане на разказ, който после ще бъде подкрепен от изворов материал и документи. В това нашата изложба е нова, защото тръгнахме в обратния ред. Заехме се с амбициозната задача да предложим иновативен модел за достъп до книжовно-документалното наследство, свързано с Христо Ботев във фондовете на Националната библиотека."
Чуйте подробности от звуковия файл.
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Паметникът на Ботев в Ботевград, излят от бронз през 1966 г., е мястото, където всяка година на 2 юни се поднасят венци от гражзаните – това е част от ДНК на родените в Ботевград.
Боряна Нешкова – директор на читалище "Христо Ботев" в Ботевград, наследствен музикант и педагог, разказва повече в "Артефир":
"Празникът започна още от вчера, а днес сме в очакването на поставянето на последната точка в честванията на Ботев – отбелязването на трагичната дата 2 юни. А иначе вчера бяха поднесени цветя на паметника, ученици прочетоха стихове и участваха в инициативата с Общината – цикъл от събития, завършващи в днешния ден.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – Ани Петрова, БНР, Национална библиотека, БГНЕС, читалище "Христо Ботев" в Ботевград
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg