Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Карамихалев:

Как да направим живота си еко(логично) и ико(номично) възможен?

Екологията трудно може да е успешна, ако не е свързана с икономиката

Румен Карамихалев
Снимка: Личен архив - ФБ, Румен Карамихалев

Как  може да направим живота си по-лесен, по-евтин и по-екологичен? Как да запазим връзката на човека с природата – в „Нашият ден“ разказва Румен Карамихалев. Той е бизнесмен, собственик на дом, който е хем екологичен, хем икономичен.

През последните години все повече говорим за екология и необходимостта да се съобразяваме с нея, но нейният разцвет ще настъпи, когато тя стане и икономична.

"Аз самият нямам идея как съм стигнал до това съчетание екологично и икономично. Може би е плод на моята работа. Близо 30 години работя за шведски международни компании. Културата там е доста по-различна“, споделя Румен Карамихалев.

И допълва, че е горд, че стоманодобивната компания, за която работи, на практика доказа, че може да е въглеродно неутрална.

"ТЕЦ-овете към момента са безпредметни. Първо са два-три пъти по-скъпи като цялостни производствени разходи, цикълът от откриване до закриване“, пояснява Румен Карамихалев.

В момента има възможност да бъдат използвани няколко милиарда евро безвъзмездни помощи, за да се облекчи този процес на преход към устойчива зелена икономика. Има достатъчно заявки за соларни и вятърни мощности.

Чуйте от пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26