Преди 35 години на 7 юни от космодрума в Байконур излита космическият кораб “Съюз ТМ-5” с екипаж българина Александър Александров и руснаците Анатолий Соловьов и Виктор Савиних. Но на километър и половина от орбиталния комплекс “Мир”, с който трябва да се скачат, космонавтите се сблъскват с изпитание, изправящо ги пред опасността преждевременно да се завърнат на Земята. Антената за стиковка се откача и поради тази причина информацията, която получава екипажът на екрана, е с прекъсвания.
България е единствената държава, която изпраща по международната космическа програма "Интеркосмос“ не един, а двама космонавти. Страната ни е шеста в света космическа нация. През 80-те години на XX век ставаме третата страна след САЩ и Русия, производител на храна за космонавти.
Златният фонд на БНР разполага със запис с подготовката на кацане и приземяването на "Съюз ТМ-5“, осъществено малко след 13 ч. (българско време) на 13 юни 1988 г., както и със записи от скачването на станциите от 9 юни 1988 г. Част от тях са директни телевизионни включвания, в които звукът на космоса надвишава човешкия, а връзката на моменти прекъсва изреченията.
На пресконференция от борда на "Съюз ТМ-5" с екипажа Александър Александров говори за общото между първия си полет във ВНВУ "Г. Бенковски“ и настоящия космически полет, така той отговаря на въпрос на журналист, поздравява и децата, които ще участват в поредната Международна асамблея "Знаме на мира“ в София и коментира кой момент от този полет смята за сбъдната мечта.
Чуйте повече в звуковия файл.
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg