Гост в "Аларма" на 8 май от 21.30 часа е Гергана Лаптева – геолог и писател.
Тя е ръководител на отдел "Култура" в Българския антарктически институт, участвала е в 7 антарктически експедиции и е автор на 3 книги за Антарктика: "Посока юг – пътуване към Антарктида", "Врата на боговете. Южна Америка – истории от земята на инките" и "Непознатата Южна земя – Terra Australis Incognita" в съавторство с проф. Христо Пимпирев.
След успеха на "Монетата", "Божествен аромат" и "Тайната от Апамея", с четвъртия си роман Гергана Лаптева изоставя античната история и се впуска в тайните на Средновековието.
С нея говорим за "Третият слой", чиято премиера е днес (8 юни) от 17.30 часа в книжен център "Гринуич" в София.
Използвайки факти от Средновековната история, книгата вплита загадки и шеметна надпревара през три европейски държави в продължение на 700 години, разказвайки историята за заговор за убийството на влиятелен владетел.
Авторката прави задълбочени проучвания на всички произведения на изкуството, обществени сгради, храмове, исторически забележителности и места, които описва в романа си.
За творческия си процес Гергана споделя:
"Изчетох много историческа литература. Посетих всички описани в романа места и обекти, разговарях и се съветвах с историци, запознах се с публикациите на български учени, изследвали периода, за който пиша. Винаги правя подробно проучване, като представям известни, но и малко познати сведения и хипотези. Надявам се, че както аз осъзнах, след написването на книгата, колко неща не съм знаела, така и читателите ще открият нова за тях информация."
"Третият слой", разказва за таен код, скрит в картина на Якопо Тинторето – един от най-именитите представители на италианския Ренесанс. Този код ще отведе героите и читателите до писмо, с което е поръчано убийството на средновековен владетел.
Главният герой, Франческо Фабиани, наследява къща, на тавана на която открива отдавна забравена картина. Реставраторката Ана Конти се натъква на скрито послание, замаскирано под слоеве боя. Двамата се впускат в надпревара с времето и агентите на Ватикана, за да разкрият вековна тайна. Тайна, за която Светия престол би направил всичко, за да я запази завинаги.
Идеята за написването на "Третият слой" идва случайно по време на разходка в художествена галерия във Венеция. А по-късно в библиотека "Марчана" (най-старата и все още действаща обществена библиотека в Европа) попада на текстове, описващи тайни кодове, използвани за предаване на различна информация; споменава се архивът на Ватикана и връзките на Венецианската република с Константинопол. Така неусетно в Гергана възниква идеята да напише роман, чийто сюжет е тясно преплетен с един от най-размирните и изпълнени с противоречия периоди на Средновековието, период на Кръстоносни походи и Светата инквизиция.
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg