Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Костадинов:

За историите от живота – колкото пловдивски, толкова и български

След близо десетгодишна пауза пловдивският писател Тодор Костадинов се завръща със сборник разкази "Ничия: Трите начина на Мариана". Тези 16 разказа за Пловдив са почти истински истории, някои от които авторът е сънувал, други са измислица, а трети са автобиографични. 

"Паузата в моето творчество не е 10 години, а е 30 години, защото спрях да пиша през 1989 г. и започнах да пиша отново 2019 г. Тази книга съдържа 16 разказа, половината от които са писани в периода 1986 - 1989 г., а другата половина в периода 2019 - 2022 г. Реално между тях лежат 30 години мълчание“, споделя в "Нашият ден“ Тодор Костадинов.

Непретенциозен в стила си, но верен на силния си авторски почерк, Тодор Костадинов споделя, че "по времето на комунизма всеки човек по различен път се опива да избяга от действителността. Личното бягството на писателя тогава са литературата и писането и там той намира някаква свобода и някакъв смисъл, за да каже нещо, макар и не директно. След това свободата беше в самия живот, който стана по-интересен .Нямаше нужда да се бяга в литературата, защото човек можеше да е свободен и без да пише".

"В бизнеса срещнах далеч по-интересни и по-достойни хора, отколкото в литературата“, посочва писателят. И допълва, че писането е модерно в момента. "Но в цялото това море от писатели не останаха сякаш читатели".

В момента писателят работи по новата си книга, която е озаглавена "Анти-некролози".

"Тя не е книга с очерци или документални спомени. Тя е книга с разкази и в нея се връщам към спомените си към случки и събития, преживявания с хора, които ги няма и които по някакъв начин са оставили някаква следа в живота ми. Това е книга за приятели и писатели, някои с паметници, други – без. Написах за Дончо Цончев, за Вера Мутафчиева, Николай Хайтов, Любен Дилов, Антон Дончев“, казва писателят.

В рамките на "Вечери на кръста" на 15 юни 2023 г. ще бъде представен сборникът разкази "Ничия: Трите начина на Мариана" в Народно читалище "Пенчо Славейков" 1921.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Тодор Костадинов е роден на 4 август 1959 г. в град Сунгурларе, Бургаско. Животът му е свързан с Пловдив, където завършва Математическа гимназия и записва българска филология в ПУ "Паисий Хилендарски". През 1984 г. завършва същата специалност в СУ "Климент Охридски". Работил е като учител по литература в Кремиковци. От 1986 до 1992 г. работи като журналист в различни вестници и списания. От 1990 е собственик на рекламна агенция и издателство. Негови творби са превеждани на руски, чешки, полски и английски езици.

Снимки – личен архив и изд. Сиела

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03

Камерунската писателка и активистка Джаили Амаду Амал в България

Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал  е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от 18.30 ч. във Френския институт и конференцията "Момичета с мисия образование" на 23 януари от 9.30 до 13.30 ч. в Интерпред, зала "София". Джаили Амаду Амал придобива световна..

публикувано на 23.01.25 в 08:10

"Отвъд спирка "Съвършена" на Георги Геров – роман за самотата

"Отвъд спирка "Съвършена" е първият роман на Георги Геров, който излезе от печат в края на миналата година.  Според редактора на книгата Николай Терзийски "Това е роман за самотата, за любовта и за пътищата ни. За житейските пътеки на всеки от нас, които, погледнати отгоре, може да изглеждат предначертани, но онова, което ги..

публикувано на 22.01.25 в 18:00