Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Саломе Льолуш и "Това не го казвай!" на "Варненско лято" 2023

Снимка: viafest.org

31-вото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" срещна публиката си с френската режисьорка и драматург Саломе Льолуш. Тя гостува във Варна, за да гледа за първи път на чужда сцена пиесата си "Това не го казвай!", която у нас се играе под режисурата на Явор Гърдев и в изпълнение на Захари Бахаров и Теодора Духовникова.


Интелигентна, артистична и провокативна е пиесата на французойката. Затова и беше изключително топло посрещната от публиката на фестивала. Тя коментира проблемите, които вълнуват обществото днес – истините, които изричаме или в повечето случаи премълчаваме; бъдещето на природа, но преди всичко това на детето; сладкиша на свекървата и отношенията със семейните ни приятели; чувстваме ли се на място в кожата си, на планетата, в обществото; политическите ни виждания и различия; визията ни и възможностите ни; какво е да си издържана жена, която не иска да изглежда като такава, или да си домакиня, която е приела това за нещо шик; какво е да си мъж, който иска да спести болезнената истина на другите, а в същото време вече не може да я различи от премълчаната история.

Саломе Льолуш, както казва и Явор Гърдев, проявява рядко срещана щедрост към своите персонажи. Тя ги приема такива – каквито са, и независимо от дефектите им например или начина, по който се отнасят един с друг,  им дава възможността да продължат да живеят заедно. Щастливи от това, че си говорят. Текстът ѝ е на високо езиково ниво, което обаче позволява интерпретации, които отново да доведат до същия смисъл. Без значение от нравствените белези на страната и хората, към които е съотнесен. Думите в него могат да бъдат изречени както от радикална активистка за правата на жените, така и от жена, която изисква да бъде издържана от мъжа си. И те винаги ще работят за идеите на пиесата и ще достигат до съзнанието на зрителите.


За Саломе, която определя себе си като човек, който прави театър, няма въпроси, които да не могат да бъдат коментирани. Пътя, който тя избира към тях, е този на смеха, иронията и логическия парадокс.

Чуйте подробности от срещата ѝ с варненската публика. Преводът е на Снежина Здравкова, която превежда и драматургичното произведение на български език.

"Това не го казвай!" е колкото пиеса за мъжко-женските взаимоотношения, толкова повече е и за моралните общочовешки ценности и възможности за съвместно съществуване. И така, в капана на комуникацията, в която всички изпадаме, една жена общува с любов, любопитство и хиляди думи за казване със своя мъж. Жената е актрисата Теодора Духовникова, а в звуковия файл можете да чуете повече и от нея.

Международният театрален фестивал "Варненско лято" 2023 ще продължи до 10 юни. Той се организира от фондация "Виа фест" с финансовата подкрепа на Министерството на културата, Община Варна чрез Национален фонд "Култура", Чешкия център в София и Първа инвестиционна банка.

Снимки: viafest.org

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10