Загубени в езика ли сме, или пренебрежението ни към него е голямо? Играта с думите, които превръщат истината в лъжа. Защо не сме научени да подхождаме аналитично към казаното и написаното? Какво означава критичното мислене? Кога експертната реч се легитимира и кога се намалява доверието към автора? Къде е общото между пропагандата, медиите и (не)достоверността?
Андреана Ефтимова, професор по медиен език и стил във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски", е гост в "Мрежата" и поводът за тази покана е новата ѝ книга "Твърдят запознати – езикови маркери за (не) достоверност на медийния текст".
"В тази сложна ситуация, споделя тя, в която ставаме все по-малко сигурни в интерпретацията на медийните послания и все по-объркани в търсенето на точна, обективна и вярна информация, осъзнаването, че текстът разполага с механизми за ориентация в достоверността на съобщението, е все по-належащо."
В публичното пространство се злоупотребява изключително много с езика
"Насочих вниманието си към езиковите средства и как те могат да ни ориентират по отношение на достоверността на информацията, защото много колеги по време на пандемията насочиха вниманието си върху проблема за фалшивите новини, дезинформацията, алтернативните факти, а и други понятия избуяха, като пропагандата, например, защото сме съвременници на една война, която повдигна и този въпрос. И специалисти, и неспециалисти усилено търсим някакви начини, чрез които да се справяме с този поток от информация, която в голямата си част е фалшива.
И аз, като човек, който се занимава с медиалингвистика, си помислих, че езикът е един от най-важните, и най-добрите начини, по които можем да се ориентираме в информацията, която получаваме. Поставих си няколко цели в това изследване и направих няколко интересни експеримента, които вероятно ще бъдат интересни и на слушателите.
Един от тях беше да избера няколко наречия и няколко словосъчетания, които често се появяват в текстовете, които обменяме публично, в журналистическите текстове също ги срещаме, и се допитах до своите студенти дали тези езикови средства ги ориентират в достоверността на текста. Спрях се на думите: ЕКСКЛУЗИВНО, СКАНДАЛНО, СЕНЗАЦИОННО, ШОКИРАЩО – етикети, които обикновено се лепват на материалите, за да предизвикат вниманието на аудиторията. Резултатите бяха много любопитни."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР и Университетско издателство "Св. Кл. Охридски"
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg