Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво твърдят запознати или езиковите средства в полза на (не)достоверността

проф. Андреана Ефтимова (вляво) и Михайлина Павлова
Снимка: Николета Атанасова

Загубени в езика ли сме, или пренебрежението ни към него е голямо? Играта с думите, които превръщат истината в лъжа. Защо не сме научени да подхождаме аналитично към казаното и написаното? Какво означава критичното мислене? Кога експертната реч се легитимира и кога се намалява доверието към автора? Къде е общото между пропагандата, медиите и (не)достоверността?

Андреана Ефтимова, професор по медиен език и стил във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски", е гост в "Мрежата" и поводът за тази покана е новата ѝ книга "Твърдят запознати – езикови маркери за (не) достоверност на медийния текст". 

"В тази сложна ситуация, споделя тя, в която ставаме все по-малко сигурни в интерпретацията на медийните послания и все по-объркани в търсенето на точна, обективна и вярна информация, осъзнаването, че текстът разполага с механизми за ориентация в достоверността на съобщението, е все по-належащо." 

 В публичното пространство се злоупотребява изключително много с езика

"Насочих вниманието си към езиковите средства и как те могат да ни ориентират по отношение на достоверността на информацията, защото много колеги по време на пандемията насочиха вниманието си върху проблема за фалшивите новини, дезинформацията, алтернативните факти, а и други понятия избуяха, като пропагандата, например, защото сме съвременници на една война, която повдигна и този въпрос. И специалисти, и неспециалисти усилено търсим някакви начини, чрез които да се справяме с този поток от информация, която в голямата си част е фалшива. 

И аз, като човек, който се занимава с медиалингвистика, си помислих, че езикът е един от най-важните, и най-добрите начини, по които можем да се ориентираме в информацията, която получаваме. Поставих си няколко цели в това изследване и направих няколко интересни експеримента, които вероятно ще бъдат интересни и на слушателите.  

Един от тях беше да избера няколко наречия и няколко словосъчетания, които често се появяват в текстовете, които обменяме публично, в журналистическите текстове също ги срещаме, и се допитах до своите студенти дали тези езикови средства ги ориентират в достоверността на текста. Спрях се на  думите: ЕКСКЛУЗИВНО, СКАНДАЛНО, СЕНЗАЦИОННО, ШОКИРАЩО – етикети, които обикновено се лепват на материалите, за да  предизвикат вниманието на аудиторията. Резултатите бяха много любопитни."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР и Университетско издателство "Св. Кл. Охридски"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45