Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Тони Борисов

"Момчето, което обича да създава неща с ръцете си", така мога да представя Тони Борисов. Той е курсант в Националния военен университет "Васил Левски“ в Шумен, запален е по точните науки и в същото време се интересува от дърворезба и 3D моделиране. Обича да работи с ръцете си, чете много научна литература, стипендиант е на фондация "Еврика" и казва за себе си, че има много хобита. Но като че ли най-важното е, че светът му се струва пълен с възможности и в същото време Тони Борисов казва, че е попаднал на точното място.

"Моята специалност е свързана с компютърното проектиране и това не само ми е много интересно, но и ми доставя удоволствие, защото обичам да създавам неща. Намирам си допълнителна работа, чета, непрекъснато уча нови неща, изработвам най-различни неща на 3D принтери“, казва Тони Борисов. В същото време разказва, че решението да стане войник взема още когато е съвсем малък, а семейството му го подкрепя и затова сега той има чувството, че в Националния военен университет "Васил Левски“ е попаднал на точното място.

Разбира се, по думите му, курсантският живот не е лесен, понякога има и трудни моменти, но има и много неща, за които Тони Борисов казва, че е благодарен. "Да бъдеш тук е предизвикателство, но също така тук имаме и много възможности, като факта, че спечелих стипендията на фондация "Еврика“, но също и участията ми и пътуванията по програма "Еразъм Плюс“. Университетът предоставя много възможности, но трябва да се трудим за тях“, разказва курсантът.

"Мога да кажа, че Тони Борисов беше един от най-добрите ми подчинени, тъй като бях назначен на младши командна длъжност на неговия курс. Наблюдавах цялостното му поведение – и в академичната, и във военната сфера, и мога да кажа, че той е амбициозен, силно мотивиран. Мога дори да кажа, че се гордея с това, че един от моите подчинени е постигнал толкова висок успех“, казва Димитър Димов, също курсант в Националния военен университет "Васил Левски“ и също носител на награда "Еврика". 

Чуйте разговора на Оля Стоянова с Тони Борисов.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28