Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Сидеров: Имунитетът на Борисов може да има голямо значение за бъдещето на коалицията

| обновено на 16.06.23 в 10:27
Снимка: www.csd.bg

След пет последователни избора България вече има редовно правителство. Едно проучване преди 10 дни, направено специално за предаването “Референдум“ по БНТ, показва, че хората имат разнопосочни очаквания относно продължителността на правителството. Според резултатите, 33% от анкетираните смятат, че правителството ще издържи до местните избори, 24% прогнозират продължителност над година, 29% очакват мандатът да продължи до една година, а 16% от анкетираните предвиждат продължителност до 18 месеца.

Чутйте в звуковия файл. 

Политологът Явор Сидеров казва в предаването "Нашият ден", че непосредствените задачи пред това правителство са толкова важни, че е разумно да то продължи поне до изпълнението на най-съществените от тяхСпоред него прогнозирането на продължителността на правителството и коалицията е сложно. 

Назначенията в правителството също могат да предизвикат напрежение, дори когато има мнозинство от една партия. В настоящия контекст те трябва да се извършват внимателно и в съответствие с обществените очаквания. “Сега не е време за кариерно развитие, а за обединение около общи цели и конкретна работа“, посочва той.

Сред важните според политолога теми са реформите в прокуратурата и съдебната система. По думите му от решаващо значение е как ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще си взаимодействат, за да засилят парламентарната демокрация в България.

“Важно е да се види и дали имунитетът на Бойко Борисов ще бъде отнет, тъй като това може да има голямо значение за бъдещето на коалицията“, посочва Сидеров.

Политологът изразява надежда, че партньорите в този кабинет ще успеят да преодолеят подводните камъни. Също така се очаква промяна в прокуратурата, като въпросът е дали тя ще се ограничи само до замяна на главния прокурор Иван Гешев, или ще включва и структурни промени. В предаването той посочва, че възниква и дебат за децентрализацията и “възможното превръщане на окръжните прокурори във феодали в някои случаи“.

Относно опозицията Сидеров посочва, че в настоящия парламент тя се разделя на системна опозиция, която играе по правилата на парламентарната демокрация, но не е съгласна с формирането на текущата коалиция, и на антисистемна опозиция, която присъства в парламента, защото смята, че това е най-добрият начин да бъде чута.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55