Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Сидеров: Имунитетът на Борисов може да има голямо значение за бъдещето на коалицията

| обновено на 16.06.23 в 10:27
Снимка: www.csd.bg

След пет последователни избора България вече има редовно правителство. Едно проучване преди 10 дни, направено специално за предаването “Референдум“ по БНТ, показва, че хората имат разнопосочни очаквания относно продължителността на правителството. Според резултатите, 33% от анкетираните смятат, че правителството ще издържи до местните избори, 24% прогнозират продължителност над година, 29% очакват мандатът да продължи до една година, а 16% от анкетираните предвиждат продължителност до 18 месеца.

Чутйте в звуковия файл. 

Политологът Явор Сидеров казва в предаването "Нашият ден", че непосредствените задачи пред това правителство са толкова важни, че е разумно да то продължи поне до изпълнението на най-съществените от тяхСпоред него прогнозирането на продължителността на правителството и коалицията е сложно. 

Назначенията в правителството също могат да предизвикат напрежение, дори когато има мнозинство от една партия. В настоящия контекст те трябва да се извършват внимателно и в съответствие с обществените очаквания. “Сега не е време за кариерно развитие, а за обединение около общи цели и конкретна работа“, посочва той.

Сред важните според политолога теми са реформите в прокуратурата и съдебната система. По думите му от решаващо значение е как ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще си взаимодействат, за да засилят парламентарната демокрация в България.

“Важно е да се види и дали имунитетът на Бойко Борисов ще бъде отнет, тъй като това може да има голямо значение за бъдещето на коалицията“, посочва Сидеров.

Политологът изразява надежда, че партньорите в този кабинет ще успеят да преодолеят подводните камъни. Също така се очаква промяна в прокуратурата, като въпросът е дали тя ще се ограничи само до замяна на главния прокурор Иван Гешев, или ще включва и структурни промени. В предаването той посочва, че възниква и дебат за децентрализацията и “възможното превръщане на окръжните прокурори във феодали в някои случаи“.

Относно опозицията Сидеров посочва, че в настоящия парламент тя се разделя на системна опозиция, която играе по правилата на парламентарната демокрация, но не е съгласна с формирането на текущата коалиция, и на антисистемна опозиция, която присъства в парламента, защото смята, че това е най-добрият начин да бъде чута.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08