Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашните любимци като белег на съвременната цивилизация или още за животните с любов

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

Казват, че домашните любимци превръщат къщата в дом. Грижата за тях е толкова важна, колкото и грижата за останалата част от семейството. Домашни любимци се превръщат част от семейството, защото те имат собствени легла, храна и любимо място в къщата. Те винаги са там за нас, независимо дали те играят с някоя интересна играчка или са в очакване на топла и утешителна прегръдка. 

Домашните любимци като белег на съвременната цивилизация или още нещо за животните с любов в "Нашият ден“ разказват д-р Мила Бобадова, ветеринарен лекар, и д-р Женя Милушева, детски психолог.

"Тъй като наблюдавам тази връзка между хората и животните вече 20 плюс години мисля, че нещата изглеждат чувствително по-добре“, казва д-р Мила Бобадова.

Тя допълва, че обществото е по-отговорно към животните, да подхожда с повече мисъл и любов към тях, включително нормативно нещата са по-добре организирани. Макар да има още какво да се коригира, не е достатъчно да има закон, трябва да има контрол върху него. Сетивността на хората към животните се промени през годините и е много заредена с обич към тях, отколкото преди близо 20 години.

Ако трябва да се даде определение за домашен любимец, това е животно, което човек обгрижва и то е под негова отговорност, докато животното е негово. Освен храна и място за живее, когато се грижим за домашен любимец има и куп други отговорности.

За избора на професията ветеринарен лекар д-р Мила Бобадова споделя, че филмът "Опасният залив" я провокира да вземе решението да лекува животни.

Ветеринарният лекар подхожда психологически както към стопанина, така и към животното, защото именно животното е много важна част от уравнението, посочва тя.

Повече за грижите и обуването с домашните любимци можете да чуете в звуковия файл. 

Какво място заемат в живота на съвременния човек домашните любимци?

"В големите градове домашните любимци всъщност са необходимост за семействата Те разширяват семейната схема“, казва д-р Женя Милушева.

Тя допълва, че когато имаме по-широка система за живеене, така че животните много често считани от самите стопани като членове на семейството имат такъв тип функция. Те дават комфорт, внимание на членовете на семейството. Дават и усещане за сигурност и задоволяват базови човешки потребности. Те подпомагат семейната структура.

"Родителите понякога надценяват функцията на домашния любимец. За децата в семейството много родители фантазират, че в същност за преодоляване на страхове, на тревожност , че домашният любимец би задоволил всичките им потребности“, пояснява детският психолог.

Върху животните ние можем да проектираме много наши представи. Възможно с подходящи упражнения и подобрение в комуникацията хората и техните любимци (кучета и котки) да водят спокоен, хармоничен и щастлив живот заедно. 

Чуйте подробности в звуковия файл.
Историята на Елена и нейната безусловна любов към кучето ѝ Анджи разказва днешният епизод на "Епизоди от живота". Вече три години Анджи е част от живота Елена, която още от бебе в свикнала да съжителства с куче. Споделя, че винаги е растяла покрай животни.
Тя споделя, че не може да си представи живота без домашен любимец. 
Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45