Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ваньо Везиров:

За персонализираната медицина и 3D принтовете

3D принтирането на анатомични и хирургични модели е по-елегантно решение за персонализирани импланти

Д-р Ваньо Везиров, лекарят - иноватор
Снимка: Личен архив - д-р Ваньо Везиров

Доколко медицината на бъдещето е в ход за съвременните хора и какво точно получават от нея, в "Нашият ден“ коментира д-р Ваньо Везиров, който е лекар – иноватор.

"Първата стъпка една иновация да бъде внедрена е обучението. Човек трябва да бъде запознат и обучен какви са нейните предимства и какъв е смисълът“, казва младият лекар.

Технологичният напредък отдавна е предпоставка за промени в образованието по медицина. Ето защо част от 3D принтовете, дело на младия лекар, вече служат за обучение на студентите по медицина, и то не само в България.

Той е основател на стартъп, който се занимава с принтиране на 3D персонализирани медицински импланти с добавена и виртуална реалност. Той разработва най-точния модел на човешки череп в света – Oscar.

"OS“ на латински означава "кост“ и оттам идва името на компанията "Костни импланти", допълва д-р Везиров. 

Моделът "Oscar” помага на студентите по медицина и на професорите по анатомия, тъй като решава един огромен проблем. В голяма част от медицинските университети в  Европа, количеството и качеството на анатомичните модели е много лошо. Тук идва революцията, която направи 3D принтирането.

Използвайки 3D принтирането и сканирайки например един здрав череп на пациент, студентите имат възможност да се обучават върху качествени анатомични модели, казва още д-р Везиров.

3D принтирането подпомага и създаването на точни хирургични модели в клиничната медицина. Лекарят има възможност да планира много точно една операция, когато разполага със специално принтиран модел, който е 1 към 1 с патологията на пациента.

Чуйте целия разговор с д-р Ваньо Везиров в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образованието по предприемачество в България – тенденции и първи випуск "Дигитален стартов бизнес"

С доц. Костадин Коларов – ръководител на Катедра "Предприемачество" към УНСС и директор на Института по предприемачество разговаряме в "Нашият ден" след връчването на дипломите на бакалаврите и магистрите от випуск 2025. В студиото на предаването е и Елиана Чакърова , която е магистър в първия випуск на специалност "Дигитален стартов бизнес" ...

публикувано на 25.11.25 в 10:15
Покана

Първи "Парад на професиите" в Стара Загора

Днес в Стара Загора ще се състои първото издание на форума "Парад на професиите" , който се организира от ОМНИ Human Development, с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на образованието и науката. Партньор на събитието е Търговско-промишлената палата – Стара Загора.  Редакторът Ани Маринова представя събитието в..

публикувано на 25.11.25 в 09:56

Как дигиталната среда влияе на психичното здраве на децата

В последните години инвазията на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Новите изследвания показват тревожни тенденции: постоянният престой в социалните мрежи, съчетан с безкрайното скролване, понижава тревожността, но в дългосрочен план увеличава риска от депресивни състояния. Причината – непрекъснатите..

публикувано на 25.11.25 в 09:54
Афиш на събитието

Мюзикълът "Дух" оживява на варненска сцена

В рамките на 26-ото издание на Коледния музикален фестивал Държавна опера – Варна представя мюзикъла "Дух" , вдъхновен от едноименния филмов шедьовър. Постановката е дело на режисьора Сребрина Соколова , а музикалното ръководство и диригентската палка са поверени на С трацимир Павлов . В ефира на "Нашият ден" Павлов сподели, че зрителите..

обновено на 24.11.25 в 14:05
Архимандрит Ярослав Барткиевич, Ана-Мария Кръстева и доц. Тодор Велчев (отляво на дясно)

Вярата и страданието

Темата за страданието има светогледен характер, понеже повдига въпроса: "Как да си обясним неизброимите и ужасни страдания по света?" На него се дават различни отговори от философска гледна точка, които обаче се провалят в практически, в чисто човешки план. Въпросът за това как може да има страдание в свят, създаден от добър и всемогъщ Бог, стои в..

публикувано на 24.11.25 в 12:50