Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добромил Иванов:

Дружество с променлив капитал – предложение за развитие на стартъп компаниите в България

Какво трябва да се промени в образователната ни система и защо тези промени са важни за бизнеса?

Добромир Иванов
Снимка: Личен архив - ФБ Добромир Иванов, BESCO

Защо трябва да бъде създадена нова правна форма на Дружество с променлив капитал (ДКП) чрез предложените промени в Търговския закон. Какви законодателни промени очакват представителите на предприемаческата и стартъп екосистема в България, коментира в ефира на "Нашият ден“ Добромир Иванов, изпълнителен директор на Българската предприемачелска асоциация.

"Това е една инициатива, която започнахме преди няколко години и вече е на своя финал и тя е свързана със създаването на нов вид дружество. То ще се казва Дружество с Променлив Капитал (ДПК). И то е важно не само, защото ООД-то е създадено за занаятчийници от XIX век, а пък е най-масовото използвано, но просто светът се е променил“, казва Добромир Иванов.

И допълва, че в момента един служител, за да бъде част от една компания и да остане дълго време да работи в нея, той има нужда от други неща, които са важни. Като например е създаването на “option pool“. Това е възможността всеки служител от компанията да получи една частица от нея, когато тя стане успешна.

Преди няколко дни в Народното събрание бе внесен законопроект за допълнение и изменение на Търговския закон. Предложението е ДПК да могат да бъдат само микро и малки предприятия по смисъла на Закона за малките и средни предприятия. В случай че след края на финансовата година ДПК престане да отговаря на съответните изисквания за микро и малки предприятия, то следва задължително да бъде преобразувано в капиталово дружество.

Изискване за минимален капитал при учредяване на дружеството няма. След учредяване на дружеството капиталът се установява на годишна база с решение на годишното Общо събрание на ДПК при приключване на финансовата година и преглед на неговото изменение по отношение на предходната финансова година.

"Идеята е да се сложи фокус върху средно и високотехнологичните компании извън София, защото това е начинът повече хора да получават по-високи заплати и да имат много повече възможности от работодатели, между които те да избират“, посочва Добромир Иванов.

Според него най-важната промяна в Закона за насърчаване на инвестициите е промяна на критериите, по които се дават класовете на инвеститорите.

Подробности чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31