Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

АКАТАМУС – класната стая като сцена

Снимка: АКАТАМУС

Какъв би бил светът, ако още в училище изкуството не се явява страничен урок, от който оценката не зависи и е само за развлечение, или в най-добрия случай – свободно избираем предмет, но за тези, които искат да покажат колко добри артисти са, а е постоянство и е за всеки? Ако може децата да се обучават в среда, в която има пространство за развитие на таланта, различно от матрицата на образоването в момента? Пространство, в което има място за индивидуален подход и предмети, които да развиват не просто уменията на учениците, но и въображението им? Място, което освобождава ума им от стереотипи и разширява мирогледа им, успокоява съзнанието и дава крила на дарбата? Училище, в което да се радваш, че можеш да бъдеш част от общност, с която създавате изкуство заедно, но всеки те цени заради качествата, които точно ти притежаваш? Какво ще стане тогава, когато нещата не са "ако“, а просто са?

Всъщност това е повече е възможно, дори е факт. Фактът си има и име – Частна професионална гимназия по сценични изкустваАКАТАМУС. В нея от изминалата вече учебна година работят хора, които са се отдали на идеята за образование по изкуства, защото знаят, че е важно човек да има очи, сърце и най-вече душа за простичките неща, които уж не са толкова необходими, а се оказват най-значими точно в обикновения, всекидневен живот, който е на всички.

АКАТАМУС е първата гимназия у нас, която предлага професионална квалификация по избраната специалност паралелно с диплома за завършено средно образование. Или казано с други думи – предлага общообразователна подготовка по програмата на МОН, съчетана със професионална квалификация в областта на театъра и музиката. Академично пространство, в което класната стая е сцена, а учениците  имат свободата да експериментират и да творят.

В новосъздадената частна професионална гимназия по сценични изкуства се изучават предмети като актьорско майсторство за големия и малкия екран, сценична реч, музика и солфеж, поп и джаз пеене, основни елементи на драматургията, история на театъра и киното, сценично движение и пластика, класически и съвременен танц. И това изобщо не изключва от учебния план задължителните уроци по български език и литература, математика, физика, химия и т.н. Всяка година учениците участват и в две гала-представления на сцена, за да демонстрират наученото по конкретната специалност.

Основател и директор на АКАТАМУС е Юлия Аткова, която е и носител на специалния приз "Скритото добро“ на Столична община за принос и грижа в обучението на деца, лишени от родителска грижа:

"Гимназия АКАТАМУС беше моя много голяма мечта. Аз имам повече от 40 години стаж в българското образование и много харесвам една мисъл на Нелсън Мандела, в която се казва, че образованието е най-мощното оръжие, с което може да бъде променен светът. Така че гледам на себе си като на войник, който воюва на фронта на българското образование. Нещо, което забелязах през моя немалък опит, е, че липсва училище, което да бъде дом за деца, устроени по друг начин, които не се вписват в рамките на общоприетите училища и искат от рано да поемат по пътя на изкуството."

Даниела Станкова е директор специалност "Поп и джаз пеене" в АКАТАМУС:

"Процесът на работа е много интересен, бих казала, че е необходимо да се потопим в него заедно с децата, да слезем долу при тях и да ги изтеглим при нас, дарявайки им с любов всичките си знания и умения, които имаме и сме придобили и усъвършенствали. А и продължаваме да се развиваме, защото според мен образованието не приключва с това да завършиш гимназия или висше учебно заведение. Ако искаш наистина да си на едно много сериозно ниво и да имаш последователи, които да обучаваш и на които да предадеш всичко, което си научил, не трябва да спираш до края. Тогава има смисъл.“

И Антон Радославов, директор специалност "Актьорско майсторство", е на мнение, че работата на учителите – не само в АКАТАМУС, а въобще – е да направи от децата хора и добър пример:

"Мисля, че това е ключът, когато гледаме на тези наши ученици, които един ден ще бъдат добри изпълнители в специалностите, които учат – да виждаме човека в тях, който ще се развива паралелно с това. Всички знаем, че талантът сам по себе си не е достатъчен, даже понякога може да бъде разрушителен за човека. По една или друга причина при нас се събраха много талантливи деца, така че проблем нямаме с това, но другата част е по-интересната и по-сложната – тъй като това не е висше учебно заведение, как тези деца в 8-9 клас, които тепърва оформят критерии и ценности, влияят се едни от други, да се опитаме да ги научим на дисциплина, която е изключително необходима за артиста и в същото време е специфична."

Учебната програма в АКАТАМУС залага на много практически занимания – работилници, семинари, гостувания в различни артистични пространства, от които може да се попие занаят – и на индивидуален подход от страна на всеки учител. Сред преподавателите в гимназията по сценични изкуства  например се открива и името на режисьорката и актриса Яна Титова.

А днес, 22 юни, от 19:30 часа осмокласниците от първата учебна 2022/2023-та имат годишен изпит на сцена в Нов театър – НДК.

Повече за АКАТАМУС чуйте от Юлия Аткова, Даниела Станкова и Антон Радославов в звуковия файл.

Снимки – АКАТАМУС
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30