Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвети на адвоката – адв. Захари Генов отговаря на слушателски въпроси

Земите в района на язовир "Искър" – статут и обезщетения

Горни Пасарел
Снимка: Уикипедия

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Захари Генов отговаря в ефир на слушателски въпроси.

Ангелина Игнатова от София е член на сдружение "Искър", което обхваща бивши собственици и техните наследници селата Калково, Шишманово и Горни Пасарел, Самоковско. Тези бивши собственици са били обезщетени за техните дворни места и къщи – изпратени са с парично обезщетение в други населени места, главно в София. Те попадат в чашата на язовир "Искър" (бивш "Сталин"). Земеделските земи около язовира, които не попадат в чашата на язовира, не са обезщетени. Интересното е, че тези земи не са влизали нито в ТКЗС, нито в ДЗС, нито в сродни организации като АПК. Част от тези земи са влезли в ловно стопанство "Искър", където са въдворени домашни животни и животни за отстрел. Ангелина Игнатова е направила заявление, като наследник на бивш собственик, за възстановяване на собствеността. Има решение на Поземлената комисия, в което част от претендираните за възстановяване земеделски земи. За друга част от земеделските земи, попаднали в чашата на язовира, не е позволено възстановяване на собствеността. 

Земеделските земи в България никога не са били национализирани и отчуждавани, както това се е случило единствено в Съветския съюз и в Куба. Те са били кооперирани, което не дава възможност на собствениците да ги обработват. Игнатова пита за възможностите за тези земи, които са в чашата на язовира и не подлежат на възстановяване, защото са под водата. Тя пита дали може да се иска обезщетение от Софийска вода. 

Георги Илиев от кв. "Бенковски", е в бракоразводно дело със своята съпруга, с която от 18 години е във фактическа раздяла. Бракът е сключен в София, а съпругата живее в друго населено място и има заболявания, които не ѝ дават да участва пряко в бракоразводно дело. Какви са възможностите? 

Чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – ©Георг Волц

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52