По традиция с тържествен концерт на 24 юни се открива 97-ото издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". След официалната церемония, която ще се състои на основната сцена на Драматичния театър, публиката ще чуе изпълнение на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на Иван Кожухаров, със солист Ромен Лельо – тромпет.
"И тази година сме избрали за наше мото символите на обединена Европа – хармонията и красотата. Те са в основата на програмирането на целия фестивал. Проектите, които инициираме с Варненската община и ММФ "Варненско лято", предлагат все повече възможности за стойностни срещи с музиката на ценители, които са израснали с тази култура. Откривайки България, те откриват продължение на своята собствена традиция, обогатена през призмата на българската вековна история. Мисля, че това е бъдещето както на културните ни връзки и сътрудничество с цял свят, така и на българския културен туризъм" – каза артистичния директор на фестивала проф. д-р Марио Хосен.
Сред акцентите в програмата на "Варненско лято", което ще продължи повече от 3 месеца са гостуване на забележителния оркестър "Ференц Лист" от Будапеща под диригентството на Дмитрий Ситковецки, традиционното гостуване на Софийската филхармония с диригент Щефан Фрухт и солист Венцел Фукс - соло кларинетист на Берлинската филхармония, както и бароковите концерти, където ще могат да бъдат чути италианският барокови оркестри – I Solisti Veneti и португалския оркестър за съвременна и старинна музика Sete lagrimas consort.
Какви други събития са подготвили за 97-ото издание на фестивала, може да чуете в интервюто, което даде проф. Марио Хосен, артистичен директор на фестивала за предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев" на БНР.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg