Космическият необят и астропътешествията отново ще се доближат с третото издание на младежкия научен фестивал "Ало, Космос! Говори България", който ще се проведе на 29 юни в София тех парк.
Сред акцентите в тазгодишната програма е възможността за разговор със Суати Мохан, космическа инженерка и ръководителка на приземяването на марсохода "Пърсивиърънс" на червената планета. Публиката ще се срещне чрез видеовръзка и с един от големите популяризатори на науката Джим Ал Халили, автор на издадените на български "Красива наука" и "Пътеводител в квантовия свят".
Посетителите ще могат да посетят виртуално Европейската лаборатория за ядрени изследвания ЦЕРН, където се провеждат едни от най-важните фундаментални експерименти във физиката, а българският пилот и световен рекордьор капитан Николай Калайджиев ще демонстрира виртуозните си умения
Сред темите на фестивала са черни дупки, телепортация и квантово криптиране, пътешествие във времето, клониране и живот до границите на безсмъртието, Антарктида и всичко, за което Жул Верн и фантастиката са се сетили или пък не още не.
Фестивалът и множеството работилници и занимания са отворен за посещение от деца, родители и учители и са напълно безплатни.
Първите две издания на фестивала привлякоха над 3000 души и имаха обща ефирна и електронна аудитория от над 22 милиона души от цял свят.
Организатор на събитието е националния Space & STEAM клъстер и Атлантическия клуб в България, с решаващата подкрепа на посолство на САЩ у нас и НАСА.
За програмата разказва доц. д-р Владимир Божилов от катедра астрономия към физическия факултет на СУ, също партньор на събитието.
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg