Постановката "Големият ден" на Младежки експериментален театър – Хасково откри второто издание на Студентския театрален фестивал "Сцена на края на града", който се провежда за втора поредна година в Хасково. Постановката е специално създадена по проекта на тазгодишното издание по текст на Веляна Николова и Иванка Шекерова . Режисьор – Иванка Шекерова.
За 7 дни на откритата сцена ще бъдат изиграни 8 постановки до 2-ри юли, разказва Стелиян Николов, директор на Драматично куклен театър "Иван Димов" Хасково:
"Важно е посланието и пожеланието, което оставяме с този фестивал, че всеки трябва да намери място под звездите и младите актьори да намерят своята успешна реализация. Миналата година се радвахме, че след фестивала някои млади актьори успяха да намерят своето работно място. Надявам се и сега да е така. Ще имаме и уъркшопи, ще се работи със студентите и това, което създадат ще се представи като работа накрая."
Началото на фестивала бе дадено с откриването на изложба с театрални плакати, дело на студенти от специалност "Плакат и визуална комуникация” в Националната художествена академия. Днес ще се представи Югозападният униветситет "Неофит Рилски“ с представлението "Петък 13" ОТ Жан Пиер Мартинез, под режисурата на: доц. Милена Анева.
До петък предстоят представленията на Нов български университет – "Проблем", дипломна работа на Стефан Милков, "Репетиция от грешки" на Десислава Шпатова, постановката "Чушкаров и другите" по режисурата на Лео Капон, Пловдивския университет, и театрален колеж "Любен Гройс" с "Бюхнер Вариации" на режисьора Лилия Абаджиева.
В събота и в неделя студентите от НАТФИЗ ще представят две представления – "Иванов Барабанов" на проф. Иван Добчев и "Екстази" на Мартин Каров (студенти от класа на проф. д-р Атанас Атанасов). Представленията са с начален час 21.00 часа на открита сцена в парк "Ямача".
Чуйте разговора със Стелиян Николов в звуковия файл.Снимка – ДТ "Иван Димов" Хасково
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg