Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентският театрален фестивал "Сцена на края на града" с второ издание

Постановката "Големият ден" на  Младежки експериментален театър – Хасково откри второто издание на Студентския театрален фестивал "Сцена на края на града", който се провежда за втора поредна година в Хасково. Постановката е специално създадена по проекта на тазгодишното издание по текст на Веляна Николова и Иванка Шекерова . Режисьор – Иванка Шекерова. 

За 7 дни на откритата сцена ще бъдат изиграни 8 постановки до 2-ри юли, разказва Стелиян Николов, директор на Драматично куклен театър "Иван Димов" Хасково:

"Важно е посланието и пожеланието, което оставяме с този фестивал, че всеки трябва да намери място под звездите и младите актьори да намерят своята успешна реализация. Миналата година се радвахме, че след фестивала някои млади актьори успяха да намерят своето работно място. Надявам се и сега да е така. Ще имаме и уъркшопи, ще се работи със студентите и това, което създадат ще се представи като работа накрая."

Началото на фестивала бе дадено с откриването на изложба с театрални плакати, дело на студенти от специалност "Плакат и визуална комуникация” в Националната художествена академия. Днес ще се представи Югозападният униветситет "Неофит Рилски“ с представлението "Петък 13" ОТ Жан Пиер Мартинез, под режисурата на: доц. Милена Анева. 

До петък предстоят представленията на Нов български университет – "Проблем", дипломна работа на Стефан Милков, "Репетиция от грешки" на Десислава Шпатова, постановката "Чушкаров и другите" по режисурата на Лео Капон, Пловдивския университет, и театрален колеж "Любен Гройс" с "Бюхнер Вариации" на режисьора Лилия Абаджиева. 

В събота и в неделя студентите от НАТФИЗ ще представят две представления – "Иванов Барабанов" на проф. Иван Добчев и "Екстази" на Мартин Каров (студенти от класа на проф. д-р Атанас Атанасов). Представленията са с начален час 21.00 часа на открита сцена в парк "Ямача".

Чуйте разговора със Стелиян Николов в звуковия файл.

Снимка – ДТ "Иван Димов" Хасково

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10