Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ловът – допустим атавизъм за духовно извисени

Росен Мирчев, д-р Красимир Косев и Асен Масларски (от ляво надясно)
Снимка: БНР

С този цитат от книга на проф. Боян Биолчев гостът в студиото д-р Красимир Косев започна "оправданието" по ловджийското си увлечение. Иначе той е директор на Университетските ботанически градини на Софийския университет в София, Варна и Балчик. Д-р Косев разказва за билки, треви, гъби, растения, лов и риболов. Защото той разбира и практикува всичкото това.

Излишно е да се споменава, че д-р Косев е един от най-желаните сладкодумци особено когато предаването е посветено на Еньовден. Но да не мислите, че всичко се изчерпва само с фазите на развитието на билките, които обуславят действителната им лечебна сила? Или пък с присъствието им в ред омайващи питиета? Не!

Той е един от малкото ловци, които хубаво пеят – по ловджийски сбирки, църковни служби (вкл. в Българската църква на Великден в Лондон) и къде ли не! Помага за духовното развитие на българина и връщането му към православната вяра, има участие в изграждането на няколко параклиса, в ремонта на една църква, убеждава колегите ловци да се включат във възстановяването на едно читалище… Убеден е, че ловно-рибарската общност трябва да се занимава и социална дейност, с възпитание на подрастващото поколение, а не само с развъждане на дивеч.

Колкото до фолклорните представи относно билките, той твърди, че има биологичен смисъл във вярванията и легендите. "Горе-долу по това време на годината част от растенията, особено тези, които съдържат биологично активни вещества, етерично-маслените растения, са в цъфтеж. Т.е. те са в биологично и физиологично активно състояние, както и по отношение на натрупване концентрацията на полезни вещества… Най-силни са билките, които са гледани при засушаване. Защото когато растението изпадне в някаква стресова ситуация, голяма част от тези активни вещества са по-концентрирани", казва д-р Косев.

"Аз цял живот харесвам животни – коне, кучета, гълъби. След това дойде любовта към едрите бозайници – лъвове, тигри. Но изведнъж идвам в София, станах студент (аз съм олимпиец – влязох с "привилегия", защото съм четвърти от олимпиадата по биология в една далечна година). Та идвам тук и изведнъж установявам, че в катедрата по зоология се занимават с гризачи – слепи кучета, полевки и т.н."

С изненада разбира, че катедра "Зоология на гръбначните" няма отношение към зоологическата градина и в трети курс, когато идва и разпределението, поради липса на свободни места попада в катедра "Ботаника". Тръгвайки в тази посока, се явява пред неговата научна ръководителка, чиито интереси са в областта на електронната микроскопия и "Анатомия и морфология на растенията", и нещата тръгват в тази посока. Следва четене, четене, четене… И специализации в чужбина. Но как става това тогава?

"…И аз пиша писма. Тогава нямаше имейли, няма нищо! Пиша писма, проявявам интерес по дадени теми. И току мине се, не мине – поканят ме за сметка на приемащата страна. И – бам!, специализация в Западна Германия по биомолекулярна микроскопия. После спечелих да защитя магистърска степен в Манчестър "Околна среда". Междувременно бях защитил докторска дисертация. А след това там се запознах с едни професори, членове на Кралското дружество в Лондон. Те ме поканиха за следдокторска дисертация, препоръчаха ме и получих известие, че имам стипендия от Кралското дружество и така стана, че задълбах в ботаниката, тя ме грабна и не ме пусна", спомня си д-р Косев.

"Трябва да четеш, да пишеш и да контактуваш", твърди Краси Косев.

А на резонния ни интерес за преодоляването на летните жеги неговият отговор е категоричен: "Чинарът (било източен или западен) дава най-благата сянка, така че ако решите да се разхлаждате през лятото, ориентирайте се, запознайте се с ботаническата характеристика на чинарите и марш под чинара с чаша охладително питие в ръка – вода, мента, лайка, лимони, лед и други. От време на време – мастика!"

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – БНР и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35