Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евреи и българи – историята на едно съвместно живеене

Спасители и спасени

Валидирана пощенска марка по повод 80-годишнина. Автор Сергей Петросенко.
Снимка: Мони Франсес, архив в. Еверйски вести

Четвъртият епизод от поредицата "Евреи и българи – историята на едно съвместно живеене" е посветена на най-красивата част от тъжната история на Втората световна война. Историята е красива, защото разказва как българите са помагали на своите приятели, съседи, колеги и даже непознати евреи в годините, в които в България е в сила ЗЗН (Закон за защита на нацията) и да бъдеш състрадателен, т.е. да заставаш срещу законите на държавата, никак не е било безопасно. В Яд Вашем, израелския институт за паметта на Холокоста, Праведниците на света от България са 20 на брой. На практика незабравените от евреите лица на спасението са много повече. Ще ви разкажем три вълнуващи истории.

Преди близо 20 години присъствах на церемонията, по време на която тогавашният посланик на Държавата Израел в България връчи на д-р Санта Костова документа, с който нейният баща, д-р Атанас Костов, бе удостоен със званието Праведник на света. По време на войната д-р Атанас Костов е областен лекар в град Скопие и спасява от депортация 57 македонски евреи-лекари и семействата им. За Праведницата на света Станка Стойчева свидетелства Меги Ахилел. Разговорът ми с нея е направен през 2004 година, когато Станка, посмъртно получава високото звание. Със Сами Биджерано се запознах години по-късно, когато той беше дошъл в България да търси наследниците на спасителя на неговото семейство – Илия Гуторанов от Враца. Сами Биджерано не се е отказал да направи възможното Илия Гуторанов да стане следващия български Праведник на света, защото това е част от историята на едно съвместно живеене на евреи и българи, в което доброто и светлото е пример, който трябва да се разказва.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Ирина Лазарова

Лабилно ли е духовното здраве на съвременника?

В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..

публикувано на 05.07.25 в 09:35
Представянето на Декларацията за независимост пред Континенталния конгрес на 4 юли 1776 г.

Отцепването на 13-те

2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..

публикувано на 04.07.25 в 08:25
Яна Данаилова

Яна Данаилова: Конвенционалните храни предизвикват патологията в човешкото тяло

Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните".  "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..

публикувано на 03.07.25 в 18:00

Иолина Василева – Китай за начинаещи

Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..

публикувано на 03.07.25 в 13:35
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47