Четвъртият епизод от поредицата "Евреи и българи – историята на едно съвместно живеене" е посветена на най-красивата част от тъжната история на Втората световна война. Историята е красива, защото разказва как българите са помагали на своите приятели, съседи, колеги и даже непознати евреи в годините, в които в България е в сила ЗЗН (Закон за защита на нацията) и да бъдеш състрадателен, т.е. да заставаш срещу законите на държавата, никак не е било безопасно. В Яд Вашем, израелския институт за паметта на Холокоста, Праведниците на света от България са 20 на брой. На практика незабравените от евреите лица на спасението са много повече. Ще ви разкажем три вълнуващи истории.
Преди близо 20 години присъствах на церемонията, по време на която тогавашният посланик на Държавата Израел в България връчи на д-р Санта Костова документа, с който нейният баща, д-р Атанас Костов, бе удостоен със званието Праведник на света. По време на войната д-р Атанас Костов е областен лекар в град Скопие и спасява от депортация 57 македонски евреи-лекари и семействата им. За Праведницата на света Станка Стойчева свидетелства Меги Ахилел. Разговорът ми с нея е направен през 2004 година, когато Станка, посмъртно получава високото звание. Със Сами Биджерано се запознах години по-късно, когато той беше дошъл в България да търси наследниците на спасителя на неговото семейство – Илия Гуторанов от Враца. Сами Биджерано не се е отказал да направи възможното Илия Гуторанов да стане следващия български Праведник на света, защото това е част от историята на едно съвместно живеене на евреи и българи, в което доброто и светлото е пример, който трябва да се разказва.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg