Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карлос де Хакоба: Фламенкото е мъката на хората, превърната в радост

Карлос де Хакоба
Снимка: Хесус Домингес/СГАЕ

Фламенко джазът влезе в България веднага след като бе признат в Испания, при това с десетилетия преди да бъде признат в съседната им Франция, например. Затова новото име на нощните ни срещи в началото на всяка седмица по програма "Христо Ботев" е "Джаз+Дуенде". 

Двама от "кръстниците", съответно на "Джаз+" и на "Дуенде", когато бяха самостоятелни предавания в РФИ-София и в последствие в БНР, имаха последователни концерти в София в рамките на една седмица. 

На Пако де Лусия това бе последното му гостуване, на Томатито – първото. Десет години по-късно синът на втория и братът на един от сайдмените на първия бяха един след друг на сцената на поредното Фламенко Енье в аудиториума на музея Пикасо в Малага. 

Докато търсехме с китариста, вече и вокалист, Карлос де Хакоба по-тихо място за интервюто, от шумната гримьорна се измъкна Томатеандо, когото поздравих за смелостта да прави свой прочит на любими теми на баща му. А Карлос – за уникалния “Volver”, като му изказах предположение, че е бил провокиран от гласа на Естрея Моренте, озвучил изпълнението на Пенелопе Крус в едноименния филм на Алмодовар: 

“Не, вдъхнових се от начина, по който го бе изсвирил големият ми приятел, аржентинският китарист Луис Салинас. Взех идеята му и ѝ направих своя версия. Темата е много красива и романтична. Вдъхнових се от аржентинската музика."

Не само, помня те с "фламенко-пирата" Джери Гонсалес.

"Да, бе общ проект с Хуан де Хуан. Аз съм си фламенко китарист, но преди всичко съм музикант. Харесва ми всякаква музика, от която мога да науча нещо. Аз съм фламенкос, но музиката си е музика. Използвам всичко, което ми харесва и се опитвам да го заведа при моето светоусещане." 

А какво взимат от теб, от фламенкото, чуждестранните ти партньори? 

"Мисля, че ритъмът. Дълбочината. И онова малко нещо, което го няма в партитурите. Няма как да го впишеш."

Дуендето? 

"Да!"

Какво е то за теб? 

"Лично за мен е плодът на моя труд. Ако работиш много, идва дуендето. Ако не работиш, то няма как да дойде."

 Снимки – Хесус Домингес/СГАЕ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58