Параметрите за Бюджет 2023 година бяха представени през тази седмица от финансовия министър Асен Василев. Грешна ли беше целта да се залага от самото начало 3% бюджетен дефицит ? Ето какво казва икономическият експерт Щерьо Ножаров в интервю за „Нашият ден“:
„Доколкото България показва стратегически цел за бързо членство в Еврозоната, това е правилна цел“, казва той и добавя:
„Още повече, че фазите на икономиката, фазите на бизнес цикъла, могат да се приемат като благоприятна сравнително положителна среда, която позволява такъв тип дефицит от 3%. Това, което прави впечатление от пръв поглед, че правителството е заложило в проекта за бюджетна инфлация, която е по-ниска от прогнозираната в Европейската комисия . Въпросът е дали ще постигнем тази по-ниска инфлация, която да обслужва желанието на България за членство в Еврозоната“.
Според него до момента е имало едно силно разминаване между паричната политика, която е била ограничително-рестриктивна и експанзивен бюджет, който е раздавал много пари. “ Сега имаме консолидация и синхронизация между паричната и фискалната политика , което е добре“, твърди той.
По думите на Ножаров това, което се вижда от пръв поглед е, че въпреки всичко в бюджета „са оставени някои буфери“. Твърди също, че може донякъде да се управляват и издръжките на ведомствата.
„От друга страна, спрямо плана за бюджета за миналата година има и леко увеличение на разходите за персонала и заплатите, които всички пак разбираме още предвид съществуващата инфлация, която също е буфер“.
Икономистът смята, че има два-три буфера, от които дори може да се смъкне и компенсира неполучаването на средствата от Плана за възстановяване и устойчивост при второто плащане, ако това се случи.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg