Хората с психични проблеми имат сериозни спънки за намиране на работа. Едната от причините е стигмата върху човека с психично страдание – като опасен и несправящ се. Другата, че на хора с такива диагнози се налага да ползват болнични. Знаем, че работодателите не харесват това. В действителност огромната част от хората с психични разстройства са неразпознаваеми. Те крият своето психично страдание, за да не бъдат уволнени от работа, за да не бъдат отритнати от групата, на която принадлежат. Има много примери за психично обременени пациенти, които не казват на работодателя си, че имат проблем.
"Най-добрият продукт и услуга при нас е психичното здраве", казва за предприятието Валентина Христакева, изпълнителен директора на фондация "Глобална инициатива в психиатрията".
През 2018 г. социалното предприятие прави сериозна стъпка и организира собствен бизнес, като наема магазин в центъра на София, а малко по-късно и ателие. Разширява дейността си в Ловеч с второ ателие. Социалното предприятие "Творилница" е създадено през 2012 г. и в него на трудов договор работят между 20-25 души с психични заболявания.
"Изработваме изделия от текстил, като творчески замисли всеки един може да има“, посочва Валентина Христакева.
Ателието предлага и възможност на хора с психичноздравни трудности да получат знания и умения за работа, както и да трупат трудов опит. Печалбата на социалното предприятие изцяло се реинвестира в програми за заетост и обучение на общността по проблемите на психичното здраве.
Чуйте повече в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg