Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втора стихосбирка на Марко Видал на български

Марко Видал
Снимка: личен архив

"Тези ярки узбекски картини и рижки "хайку“ на Марко Видал телепортират читателя "на живо“ да види цветовете им с очите си, да вдиша мириса им в ноздрите си и да усети болката им в сърцето си", пише поетът Валери Вергилов за втората стихосбирка "Синя пустиня" на български на испанския поет Марко Видал (1995).

Миналата година у нас излиза първата му книга "Едно мъжко момиче“. Той е славист и българист, превежда български поети на испански, издава техни книги. Има блог за съвременна българска поезия "La Tortuga Búlgara”, получил награда от Сдружението на испаноговорящите журналисти в България, както и асоциация и издателство със същото име. 

Публикува освен в испаноезичните литературни списания "Circulo de Poesia“, "Vallejo&Co.“, "Altazor“, "Liberoamerica“, "Kametsa“ и в българските "Нова социална поезия“, "Литернет“, "Литературен вестник“, "Литературен клуб“, „"Литературен свят“, "Съвременник“, "Страница“. 

Между 2016 и 2019 година живее в България и започва да пише на български, бил е лектор по испански език в университети в Узбекистан и Латвия. В момента е докторант по литературознание в Мадридския университет "Комплутенсе" и работи върху творчеството на Александър Вутимски.

В думите си за "Синя пустиня" Кирил Василев отбелязва, че това е книга "пътуване към себе си, само че през чуждия език, през чуждата култура, през чужденеца“ и акцентира върху парадокса, че тъкмо "забраните, срещу които тези стихове се бунтуват, им придават красота и истинност“. Изпълнена с енергия, откровена, оголена до крайност, екстремна в хомоеротизма си, смела и чувствена, изследваща "пределите на плътта" новата стихосбирка утвърждава мястото на Марко Видал в българската поезия.

Чуйте Марко Видал .

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46