Софийските музикални седмици започнаха традиционно на 23 май в зала "България" с програма на Моцарт и завършват тази вечер с продължение на балканската нишка, концерт "Ритмите на Балканите" на трио "Синергия" (флейта, кларинет и пиано) – Милица Йованович, Милан Милошевич и Йованка Вишекруна.
Ето какво споделя в "Артефир" директорът на Софийските музикални седмици проф. Момчил Георгиев:
"78 концерта с над 400 участници от 17 страни с разнообразни програми, без да броя големите състави, камерни хорове и симфонични оркестри. Софийска филхармония беше симфоничният гръбнак на фестивала, както и главен съорганизатор, заедно с Министерство на културата и Софийска община.
Нашият фестивал е специфичен. Той е изграден да бъде мост между Изтока и Запада, но същевременно той е репертоарен фестивал. Ние не разчитаме на претъпкани зали (както беше вчера с Кармина бурана"). По-скоро искаме да се обърнем към професионалистите, към меломаните, към младите творци и изпълнители. В този смисъл не сме фестивал на най-големите звезди, не че няма звезди... но нашата мисия е съвсем друга – да даваме път на младите, да даваме път на нови творби.
Възстановена беше една добра традиция – прегледа на симфоничните оркестри. Това дава възможност оркестрите да се съпоставят, да излязат на софийска сцена, да вдигнат самочувствието с други солисти и диригенти, да се съизмерят по някакъв начин. Много съм доволен, че тази година влезе за първи път Сливенският симфоничен оркестър (90 години от създаването му), също традиционно Софийска филхармония, Софийски солисти, Плевенска филхармония, Симфониета Шумен, Русенска филхармония, Варненската филхармония...
В целия фестивал бяха представени над 40 български творби, а това е една от мисиите ни.
Тази година композитор във фокус е Асен Аврамов, познат повече като театрален творец. Ние го представихме в много аспекти – хоров, симфоничен, камерен.
Градим мостове и колаборации с близки и далечни култури – Корея, Австрия, Бразилия, Унгария, Полша, САЩ.
Фестивалът "Софийски музикални седмици" запазва баланса между нови имена и утвърдени български и чуждестранни музиканти."
Чуйте цялото интервю от звуковия файл.
Снимки – трио "Синергия"
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg