Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антология 50 години "Южна пролет"

Снимка: Община Хасково

"Спектър на земните звуци" – антология на авторите, награждавани в конкурса "Южна пролет" от самото му начало през 1973/1974 година до днес, е издадена от Община Хасково и се разпространява безплатно. Поводът е 50-годишният юбилей, а съставител и основен двигател на трудоемкото начинание е поетесата Ели Видева.

За този половин век могат да се проследят имената на едни от най-стойностните поети и писатели у нас. Почти няма автор, който да не е участвал в конкурса. 

Ели Видева е извършила почти невъзможното да открие наградените из целия свят и да поиска разрешението им за публикуване на творбите, както и от наследниците на онези, които не са вече между нас. 

Всъщност цялата работа около този сборник е свършена от нея. Може би затова резултатът е отличен и прецизното око ще оцени този труд.

Броят на авторите в антологията е 128, като сред тях са поети, писатели, хуманитаристи. Вероятно би било интересно и полезно за изследователите да проучат и анализират това издание, което събира имена, очертали пътя на литературната ни история през този половин век – от Росен Босев до Йоанна Елми, едно "споделено пространство" по заглавието на текста на Галина Лардева вътре. 

Повече за антологията "Спектър на земните звуци" чуйте от Ели Видева.

Снимка – изд. Библиотека "България" и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптурата „Жената и вселената - Електра“ на Боряна Росса

"Електра" разпери криле на бургаското летище

На десети юли в обществената зона на Терминал 2 на Летище Бургас беше открита скулптурата "Жената и вселената - Електра" на Боряна Росса. Творбата се състои от рисунки, наподобяващи стенописи върху инсталация от излезли от употреба самолетни крила. Естествено, тема на творбата, която ще остане за постоянно на летището е полетът, летенето...

публикувано на 29.07.25 в 17:26

Трябва да изграждаме у децата навика да мислят за света и за това, което се случва наоколо

Поводът да се срещна с психолога Слави Стоев беше неговата детска книга "Тихата гора", която спечели националната награда "Бисерче вълшебно" в категорията "Мечтатели" за деца между 11 и 13 години. Това е особено ценна и специална награда, защото за нея гласуват децата. И именно те са избрали една книга, посветена на глухите деца и приятелството,..

обновено на 29.07.25 в 17:16

Асоциация на българската събитийна индустрия ще работи за българската култура

Наскоро бе учредена Асоциацията на българската събитийна индустрия (АБСИ) – нова професионална организация, обединяваща водещите клубове, промоутъри и организатори на концерти, музикални и културни събития в страната. Създаването на АБСИ е първата стъпка към устойчиво професионално обединение, което да отстоява интересите на един от най-динамичните и..

публикувано на 29.07.25 в 16:15
Сцена от „Риголето“ на Държавна опера Варна на открита сцена в „Двореца“ - Балчик

Вече 10 години сцена "Двореца" е марка

Всичко започва от една смела идея на директора на ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик Жени Михайлова, споделена с директора на Държавна опера Варна Даниела Димова. Двете заедно обхождат различни потайности на красивите градини на румънската кралица Мария, докато избират място за открита сцена под небето и накрая го намират– в непосредствена близост до Двореца..

публикувано на 29.07.25 в 15:10

Обикаляме света с билет за кино с "Кино за пътешественици"

Първата половина на август отново ще предложи пътешествия до различни места по света, благодарение на традиционната панорама "Кино за пътешественици". Ще се прожектират филми, които ще заведат публиката до интересни и непознати места на Земята. Форумът ще представи 20 заглавия, с които зрителите ще пътуват без да се налага да си купуват..

публикувано на 29.07.25 в 14:20