Ливанският режисьор и съвременен артист Раби Мруе "гостува" онлайн в предаването "Какво се случва" за разговор след показването на експерименталната му постановка "Да яздиш облак" в София, в рамките на фестивала "Световен театър София". Представлението показва като серия от видеа с коментар фрагментирания живот на брата на режисьора – Ясер Мруе, който в ранната си младост е прострелян в главата и заедно със способността си да говори губи наратива на собствената си личност.
Докато отново опознава езика и се самоизгражда чрез него, Ясер открива поезията, а през писането и възможността да претегли и преосмисли наново значението на всяка дума в живота си. През възстановяването на говора и на човека като личност и наратив, "Да яздиш облак" разказва за това какво е всъщност да си човек, какво е да боравиш с език и каква е силата на думите в театъра.
Самата пиеса и постановката целят да ни отклонят от силните емоции, от съчувствието и споменът за травмата и не залагат на драматизма. Вместо това Раби Мруе иска да ни накара да се замислим и да си зададем въпроси, но и да се откажем от търсенето на бързи, конкретни и категорични отговори. Според режисьора, липсата на време и място за размисъл водят съвременното общество до поляризиране, затваряне в информационни балони и необмислени решения. Освен за реакцията ни към драматичните събития, обаче, "Да яздиш облак" задава въпроси и за театъра и неговата същност и роля в момента.
Тъй като в България за представлението пристигна само Ясер Мруе, който с цялата си смелост вече 13 години застава на сцената, за да превърне най-тежките моменти от живота си в лека и въздушна поезия, разговорът с Раби Мруе протече в облака, в интернет. В това безгранично пространство си позволихме да говорим и задруги неща, като това как се прави театър в Ливан и доколко може да съществува един артист на място, където държавата е в пълен разпад.
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg