Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Раби Мруе създава пространство за размисъл отвъд травмата

Снимка: @WorldTheatreInSofia

Ливанският режисьор и съвременен артист Раби Мруе "гостува" онлайн в предаването "Какво се случва" за разговор след показването на експерименталната му постановка "Да яздиш облак" в София, в рамките на фестивала "Световен театър София". Представлението показва като серия от видеа с коментар фрагментирания живот на брата на режисьора – Ясер Мруе, който в ранната си младост е прострелян в главата и заедно със способността си да говори губи наратива на собствената си личност. 

Докато отново опознава езика и се самоизгражда чрез него, Ясер открива поезията, а през писането и възможността да претегли и преосмисли наново значението на всяка дума в живота си. През възстановяването на говора и на човека като личност и наратив, "Да яздиш облак" разказва за това какво е всъщност да си човек, какво е да боравиш с език и каква е силата на думите в театъра.


Самата пиеса и постановката целят да ни отклонят от силните емоции, от съчувствието и споменът за травмата и не залагат на драматизма. Вместо това Раби Мруе иска да ни накара да се замислим и да си зададем въпроси, но и да се откажем от търсенето на бързи, конкретни и категорични отговори. Според режисьора, липсата на време и място за размисъл водят съвременното общество до поляризиране, затваряне в информационни балони и необмислени решения. Освен за реакцията ни към драматичните събития, обаче, "Да яздиш облак" задава въпроси и за театъра и неговата същност и роля в момента. 

Тъй като в България за представлението пристигна само Ясер Мруе, който с цялата си смелост вече 13 години застава на сцената, за да превърне най-тежките моменти от живота си в лека и въздушна поезия, разговорът с Раби Мруе протече в облака, в интернет. В това безгранично пространство си позволихме да говорим и задруги неща, като това как се прави театър в Ливан и доколко може да съществува един артист на място, където държавата е в пълен разпад.

Снимки: ФС на Световен театър София
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50