Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Раби Мруе създава пространство за размисъл отвъд травмата

Снимка: @WorldTheatreInSofia

Ливанският режисьор и съвременен артист Раби Мруе "гостува" онлайн в предаването "Какво се случва" за разговор след показването на експерименталната му постановка "Да яздиш облак" в София, в рамките на фестивала "Световен театър София". Представлението показва като серия от видеа с коментар фрагментирания живот на брата на режисьора – Ясер Мруе, който в ранната си младост е прострелян в главата и заедно със способността си да говори губи наратива на собствената си личност. 

Докато отново опознава езика и се самоизгражда чрез него, Ясер открива поезията, а през писането и възможността да претегли и преосмисли наново значението на всяка дума в живота си. През възстановяването на говора и на човека като личност и наратив, "Да яздиш облак" разказва за това какво е всъщност да си човек, какво е да боравиш с език и каква е силата на думите в театъра.


Самата пиеса и постановката целят да ни отклонят от силните емоции, от съчувствието и споменът за травмата и не залагат на драматизма. Вместо това Раби Мруе иска да ни накара да се замислим и да си зададем въпроси, но и да се откажем от търсенето на бързи, конкретни и категорични отговори. Според режисьора, липсата на време и място за размисъл водят съвременното общество до поляризиране, затваряне в информационни балони и необмислени решения. Освен за реакцията ни към драматичните събития, обаче, "Да яздиш облак" задава въпроси и за театъра и неговата същност и роля в момента. 

Тъй като в България за представлението пристигна само Ясер Мруе, който с цялата си смелост вече 13 години застава на сцената, за да превърне най-тежките моменти от живота си в лека и въздушна поезия, разговорът с Раби Мруе протече в облака, в интернет. В това безгранично пространство си позволихме да говорим и задруги неща, като това как се прави театър в Ливан и доколко може да съществува един артист на място, където държавата е в пълен разпад.

Снимки: ФС на Световен театър София
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Друмеви театрални празници" отново събира театралния елит в Шумен

Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..

обновено на 12.05.25 в 18:04

Нови поколения в танца във фокуса на новия брой на "Списание за танц"

За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..

публикувано на 12.05.25 в 17:34
Петьо Петков-Шайбата, Калина Станева и Магдалена Митева

Боклукленият театър на Магдалена Митева и Петьо Петков-Шайбата учи децата на грижа към природата

Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..

публикувано на 12.05.25 в 17:45

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..

публикувано на 12.05.25 в 16:29
Георги Гочев

Как и какво чете д-р Георги Гочев

Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...

публикувано на 12.05.25 в 15:58