Ливанският режисьор и съвременен артист Раби Мруе "гостува" онлайн в предаването "Какво се случва" за разговор след показването на експерименталната му постановка "Да яздиш облак" в София, в рамките на фестивала "Световен театър София". Представлението показва като серия от видеа с коментар фрагментирания живот на брата на режисьора – Ясер Мруе, който в ранната си младост е прострелян в главата и заедно със способността си да говори губи наратива на собствената си личност.
Докато отново опознава езика и се самоизгражда чрез него, Ясер открива поезията, а през писането и възможността да претегли и преосмисли наново значението на всяка дума в живота си. През възстановяването на говора и на човека като личност и наратив, "Да яздиш облак" разказва за това какво е всъщност да си човек, какво е да боравиш с език и каква е силата на думите в театъра.
Самата пиеса и постановката целят да ни отклонят от силните емоции, от съчувствието и споменът за травмата и не залагат на драматизма. Вместо това Раби Мруе иска да ни накара да се замислим и да си зададем въпроси, но и да се откажем от търсенето на бързи, конкретни и категорични отговори. Според режисьора, липсата на време и място за размисъл водят съвременното общество до поляризиране, затваряне в информационни балони и необмислени решения. Освен за реакцията ни към драматичните събития, обаче, "Да яздиш облак" задава въпроси и за театъра и неговата същност и роля в момента.
Тъй като в България за представлението пристигна само Ясер Мруе, който с цялата си смелост вече 13 години застава на сцената, за да превърне най-тежките моменти от живота си в лека и въздушна поезия, разговорът с Раби Мруе протече в облака, в интернет. В това безгранично пространство си позволихме да говорим и задруги неща, като това как се прави театър в Ливан и доколко може да съществува един артист на място, където държавата е в пълен разпад.
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg